Balon żołądkowy czy działa

Balon żołądkowy czy działa: narastający problem nadwagi i otyłości powoduje konieczność poszukiwania nowych sposobów radzenia sobie z nimi. Jedną z metod, która pomaga schudnąć jest tzw. balon żołądkowy, który jest stosowany u wielu osób, które nie są w stanie samodzielnie schudnąć. To właśnie trudności w leczeniu nadmiernej masy ciała samą dietą lub ćwiczeniami spowodowały wzrost zainteresowania terapiami medycznymi, które pomagają wrócić do normalnego życia.

Balon żołądkowy – jak działa?

Obecność balonu w żołądku powoduje, że wypełnia on znaczną część jego objętości. W konsekwencji zmniejsza się ilość pożywienia, jaką dana osoba może zjeść. Dodatkowo napełniony balon rozciąga ścianę żołądka, co prowadzi do podrażnienia receptorów sytości. To podrażnienie prowadzi do wczesnego wystąpienia uczucia pełności żołądka. Balon można umieścić w żołądku maksymalnie na 6 miesięcy. W metodzie tradycyjnej po upływie tego czasu należy go usunąć. Wynika to z faktu, że obecny w soku żołądkowym kwas solny stopniowo niszczy balon i zużywa się.

W metodzie innowacyjnej, kiedy to dana osoba połyka balon znajdujący się w kapsułce, nie ma potrzeby usuwania, ponieważ jego resztki są wydalane przez organizm samoistnie. Jeśli ktoś chce kontynuować leczenie w ten sposób, w metodzie tradycyjnej należy usunąć stary balon i założyć w jego miejsce nowy. Natomiast w metodzie innowacyjnej po wydaleniu balonu można rozpocząć procedurę ponownie i połknąć kolejną kapsułkę, wymaga to jedynie konsultacji z lekarzem.   

Balon żołądkowy czy działa?

Balon żołądkowy czy działa
Balon żołądkowy czy działa

Balon żołądkowy https://allurionbalon.pl/ działa w przypadku osób, które dążą do utraty nadmiernych kilogramów, ale stosowane dotąd metody nie przyniosły pożądanych rezultatów. Procedura jest często zalecana również osobom, które po odchudzaniu zaczęły szybko przybierać na wadze uzyskując efekt jo-jo. U takich osób balon żołądkowy pomaga zwalczać w szczególności potrzebę podjadania i przejadania się. W połączeniu ze zmianą niezdrowych nawyków żywieniowych znaczna część osób z balonem w żołądku ma potencjał do osiągnięcia bardziej trwałej zmiany nawyków żywieniowych.

Można stwierdzić, że balon żołądkowy (w kapsułce) działa na tyle skutecznie, że udaje się schudnąć od 10 do 15 procent wyjściowej masy ciała w ciągu 16 tygodni. Natomiast przez kolejne 2 miesiące znikają kolejne kilogramy. Cały program trwa 6 miesięcy, jest bezinwazyjny i przyczynia się do unormowania parametrów cholesterolu i nadciśnienia.

Balon żołądkowy – korzyści

  • Tradycyjny balon żołądkowy wprowadza się bez nacięć – dostęp przez usta i przełyk (znieczulenie ogólne).
  • Nowoczesny balon żołądkowy w kapsułce jest połykany, nie powoduje odczuwania bólu, nie wymaga znieczulenia i rekonwalescencji.  
  • Nie narusza fizjologii przewodu pokarmowego i nie zmniejsza wchłaniania składników odżywczych.
  • Pozwala uniknąć relatywnie trudniejszych operacji bariatrycznych – takich jak zszycie żołądka.
  • Wynik zabiegu opiera się na naturalnych reakcjach odruchowych, dlatego nie wymaga wysiłku ze strony człowieka.
  • Ma na celu normalizację zachowań żywieniowych – osoba przyzwyczaja się do jedzenia w małych porcjach.
  • Może być zalecany osobom z przeciwwskazaniami do operacji bariatrycznej.

Balon do połykania (w kapsułce) jest uważany za najbezpieczniejszy sposób na odchudzanie, ponieważ jest to bezbolesny zabieg. Pomaga także zapobiegać chorobom, takim cukrzyca.

Jak przebiega procedura wprowadzenia balonu żołądkowego?

Balon żołądkowy w metodzie tradycyjnej to zazwyczaj silikonowy balon wprowadzany przez usta do żołądka. Początkowo za pomocą endoskopu wprowadzany jest pusty i odpowiednio przygotowany balon. W kolejnym etapie zabiegu lekarz napełnia i rozpręża balon w żołądku, najczęściej solą fizjologiczną. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wszelkie nudności lub wymioty są normalną reakcją organizmu, która występuje u niektórych osób i mogą się utrzymywać przez 3 dni. Balon żołądkowy w kapsułce jest swobodnie połykany a przez cienką kaniulę znajdującą się na niej napełniany specjalnym roztworem całkowicie bezpiecznym dla organizmu. Cała procedura odbywa się w ambulatorium pod kontrolą lekarza i trwa 15-20 minut.

Balon osiąga takie rozmiary, że nie dostaje się do jelit i znacznie zmniejsza pojemność żołądka, co bezpośrednio wpływa na ilość pokarmu, jaki można spożyć. Dodatkowo wypełniony balon sprawia, że osoba czuje się pełna i nie odczuwa głodu co pomaga wyrobić odpowiednie nawyki żywieniowe i utrzymać pożądaną masę ciała. Balonowanie żołądka nie musi być procedurą jednorazową, ponieważ po jego wydaleniu z organizmu, można skonsultować się z lekarzem prowadzącym i połknąć kolejną kapsułkę.

Podsumowanie

Balon żołądkowy to niezawodna i skuteczna metoda stosowana w odchudzaniu. Jest zaprojektowany tak, aby proces odchudzania odbywał się bez radykalnej interwencji, leków, a przede wszystkim przy jednoczesnym kształtowaniu nowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Będąc w żołądku, balon wywołuje uczucie sytości. W rezultacie spożycie pokarmu (spożycie kalorii) jest znacznie zmniejszone, co z kolei prowadzi do utraty wagi. Dzięki tej technice możliwe jest zmniejszenie masy ciała o 10-15%. Aby sprawdzić czy balon żołądkowy działa wystarczy korzystać z akcesoriów otrzymanych w klinice to znaczy: aplikacji na smartfona, wagi wskazującej obecny procent tkanki tłuszczowej, BMI i masę mięśniową. 

M-estetic medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl

Related Posts