Jak czyścić rolety plisowane?

Jak czyścić rolety plisowane? Rolety plisowane to jedna z najbardziej popularnych osłon okiennych, która użytkowana może być na różne sposoby, w wielu pomieszczeniach, poczynając od sypialni, poprzez salon, na kuchni, a nawet biurze kończąc. Dostępne są one w różnorodnych wzorach i kolorach, dzięki czemu bardzo łatwo jest dobrać produkt, który w naszym pomieszczeniu będzie wyglądał idealnie. Przy użytkowaniu rolet plisowanych warto pamiętać o tym, aby regularnie je czyścić, ponieważ jak każda rzecz wykonana z materiału, mogą z czasem ulec zabrudzeniu. Jak czyścić rolety plisowane i jakich środków do tego użyć? Podpowiadamy.

Jak czyścić rolety plisowane i jak często powinno się to robić?

Zależnie od tego, w jakim pomieszczeniu korzystamy z rolet plisowanych, ich czyszczenie i pielęgnacja są istotne i powinny być wykonywane rzadziej bądź częściej. Zdecydowanie szybciej rolety ubrudzą się nam w kuchni, gdzie często unoszą się opary wynikające z gotowania posiłków, niż w sypialni, gdzie do takich czynności nie dochodzi. Jeżeli mamy do czynienia z roletami, które nie ulegają znacznym zabrudzeniom, a jedynie odkładaniu się na nich kurzu, ich czyszczenie nie powinno przysporzyć nam wielu kłopotów. Rolety zakurzone spokojnie wyczyścić możemy bez ich demontażu, a zrobić to możemy za pomocą zwykłej szczotki do zamiatania kurzu, którą nałożymy na odkurzacz. Możemy wykorzystać także miękką szczotkę służącą do wymiatania kurzu z mebli, albo zwykłą ściereczkę przeznaczoną do czyszczenia mebli i tapicerki. Za pomocą wybranego narzędzia czyścimy dokładnie roletę plisowaną, zwracając szczególną uwagę na zgięcia materiału powierzchnię przy dolnych listwach, w których to najczęściej zbiera się kurz. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu rolet z kurzu, jeżeli chcemy zachować je w dobrej kondycji. Oczyszczanie rolet plisowanych z kurzu średnio raz w tygodniu powinno wystarczyć, aby utrzymać je w zadbanym i idealnym stanie, co przełoży się na długie lata ich użytkowania, bez utraty posiadanego koloru oraz harmonijkowego kształtu.

Co zrobić gdy zabrudzimy roletę plisowaną? Jak zmyć większe zanieczyszczenia?

Jak już podkreśliliśmy wyżej, rolety w sypialni czy w salonie wymagają sporadycznego czyszczenia, które sprowadza się zwykle do usunięcia nagromadzonego kurzu. Inaczej jest jednak w przypadku rolet plisowanych, które regularnie użytkowane są w kuchni. W takich przypadkach może zdarzyć się, że rolety ulegną większemu zabrudzeniu i zostaną na przykład zachlapane tłuszczem lub inną ciężko zmywalną substancją, dla przykładu sosem. Jak w takim przypadku wyczyścić rolety, tak, aby nadal mogły służyć nam przez kolejne lata? Najlepiej będzie zdemontować je oraz uprać ręcznie. W tym celu pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, będzie ściągnięcie rolet z okna. Odczepiamy najpierw zapięcia dolne, a następnie, po ustawieniu rolet w pozycji zamkniętej ściskamy dwa profile, a następnie wysuwamy dolny uchwyt mocujący ku górze. To samo robimy z dolnym zaczepem mocującym oraz zaczepami górnymi.

Jak wyprać roletę plisowaną?

Przy praniu rolet plisowanych należy pamiętać o tym, aby nie poddawać ich zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ może to uszkodzić materiał i zdeformować posiadany przez nią harmonijkowy kształt. Z tego samego względu nie powinniśmy też do osuszania rolet użyć gorącego żelazka, ponieważ może to po prostu skończyć się zniszczeniem materiału. Z reguły rolety plisowane wykonane są z tworzywa sztucznego, podczas prania ich więc najlepiej użyć delikatnego detergentu służącego do czyszczenia tkanin poliestrowych. Do wyprania rolet możemy także z powodzeniem użyć zwykłego delikatnego mydła w płynie. 

Jak czyścić rolety plisowane?
Jak czyścić rolety plisowane?

Najlepszym sposobem na wypranie rolety plisowanej jest umieszczenie jej na około 15-20 minut w ciepłej wodzie z płynem lub mydłem. Możemy dla przykładu wlać wody do wanny, a następnie delikatnie zamoczyć w niej rolety, pamiętając o tym, aby temperatura wody nie przekraczała 30 C. Do wody dodajemy odpowiednią ilość detergentu i zostawiamy materiał na około 20 minut. To działanie pozwoli pozbyć się największych zanieczyszczeń. Następnie przechodzimy do delikatnego prania ręcznego rolety, tak, aby z powodzeniem pozbyć się pozostałych zabrudzeń. Należy zwrócić uwagę na to, aby absolutnie nie pocierać mocno rolety za pomocą ściereczki albo szczotki, ponieważ może to skutkować zniszczeniem się materiału oraz jego odkształceniem. Po upraniu roletę należy dokładnie opłukać. Najlepiej nakierować na nią strumień zimnej wody i dokładnie pozbyć się pozostałości środka czyszczącego. Następnie wyciskamy roletę z nadmiaru wody za pomocą ściśnięcia dwóch profili aluminiowych (to pozwoli usunąć wodę zaabsorbowaną przez tkaninę) a w kolejnym etapie po prostu osuszamy je. W tym celu wyciśnięte z wody rolety zawieszamy na oknie i pozwalamy im wyschnąć. Z reguły proces ten trwa od 12 do 24 godzin, w zależności od grubości tkaniny, z jakiej wykonane są rolety. 

Jeżeli jednak z różnych powodów nie chcemy brać się samodzielnie za czyszczenie rolet, z powodzeniem możemy skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje. Na polskim rynku znajdziemy wiele usług z tego zakresu, co do których możemy mieć pewność, że wykonane zostaną profesjonalnie. 

Related Posts