Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód? Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, często mamy problem z dotarciem wszędzie pieszo lub komunikacją miejską. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu jednorazowo na kilka dni. Z tej opcji możemy jednak skorzystać nie tylko wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach, ale także wtedy, gdy np. na co dzień nie dysponujemy samochodem, a chcemy wybrać się na weekendowy wypad z rodziną lub w podróż służbową. Ale co powinna mieć dobra wypożyczalnia samochodów? Na co należy zwrócić uwagę podpisując z nimi umowę najmu?

Dokładnie przeczytaj umowę

To kluczowy czynnik, dzięki któremu unikniemy dodatkowych kosztów. Umowa musi zawierać wszelkie koszty, o których wypożyczalnia https://automaks.pl/wypozyczalnia/ samochodów mogła zapomnieć, takie jak koszt nawigacji czy fotelików dla dzieci. Musimy też pamiętać, że różne firmy mają różne zasady, a w przeszłości nie musieliśmy płacić za nawigację, kiedy wynajmowaliśmy samochód, ale to nie znaczy, że tak będzie teraz.

Musimy też zwrócić uwagę na kwestie paliwowe. Zazwyczaj wypożyczalnia samochodów dostarczy nam pojazd z pełnym bakiem. W tym przypadku musieliśmy zatankować samochód przed jego zwrotem. Jeśli o tym zapomnimy, może zostać doliczona do naszego rachunku, często z dodatkową prowizją.

Pamiętaj o dodatkowych opłatach

W rzeczywistości firmy wynajmujące samochody, np. na wynajem krótkoterminowy https://automaks.pl/wynajem-krotkoterminowy/ mogą dodać do rachunku prawie wszystko, dlatego tak ważne jest uważne przeczytanie umowy. Najpierw musimy sprawdzić, czy istnieje limit kilometrów, które można przejechać dziennie. Normalnie, jeśli go przekroczymy, będziemy musieli dopłacić. Również jeśli będziemy chcieli zwrócić samochód do innego oddziału danej wypożyczalni, mogą obowiązywać dodatkowe opłaty. Ktoś musi go odesłać później, a my będziemy musieli za to zapłacić.

Pamiętaj również, aby zwrócić samochód w takim samym stanie, w jakim go otrzymałeś! Samochód byłby brudny, gdyby został zwrócony, a my nadal mieliśmy w nim śmieci po kolacji w restauracji typu fast food, plus dodatkowy koszt czyszczenia pojazdu silnikowego.

Czy samochód ma ubezpieczenie?

Musimy to sprawdzić. Co ważniejsze, bardzo ważny jest konkretny zakres ubezpieczenia. Czasami warto dopłacić, aby firma kupiła taki pakiet. W mało prawdopodobnym przypadku, gdybyśmy mieli wypadek lub po prostu porysowali samochód z parkingu bez ubezpieczenia, bez wątpienia musiałby zostać naprawiony na własny koszt. To samo dotyczy kradzieży. Dlatego opłacanie składki ubezpieczeniowej jest dla nas o wiele bardziej korzystne niż płacenie za to, co będziemy musieli zapłacić, jeśli sprawy nie ułożą się po naszej myśli. Co równie ważne, często musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, jeśli jedziemy z drugim kierowcą. Nie zawsze tak jest, ale z pewnością powinniśmy to sprawdzić.

Kwota depozytu

Każda wypożyczalnia samochodów oczekuje od nas wpłacenia kaucji przed opuszczeniem jej obiektu. Kwota ta może się różnić w zależności od wybranej firmy usługowej. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli zwrócimy samochód w nienaruszonym stanie wypożyczalni samochodów, na pewno odzyskamy kaucję. Dlatego powinniśmy dbać o nasze wynajmowane samochody.

Zwykle to działa, więc środki są zamrożone na naszym koncie. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że mamy wystarczająco dużo pieniędzy, zanim udamy się do wypożyczalni.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?
Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Wiemy już, że jeśli zwrócimy uszkodzony samochód, bez wątpienia będziemy musieli zapłacić za wszystkie szkody. Może się jednak okazać, że ktoś wcześniej coś popsuł, a kiedy my z wypożyczalni samochodów wyjdziemy z uszkodzonym autem, będziemy musieli wziąć odpowiedzialność za to, co zepsuł ktoś inny. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie pojazdu pod kątem usterek. Jeśli coś znajdziemy, personel powinien to zapisać, abyśmy nie musieli później płacić za rzeczy, których nie zrobiliśmy.

Co należy sprawdzić? Najpierw musimy dokładnie przyjrzeć się samochodowi z zewnątrz. Powinniśmy szukać różnych wgnieceń lub zadrapań. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie okapu. Robimy to nie tylko po to, aby chronić nasze portfele, ale także po to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Powinniśmy sprawdzić stan silnika i oleju. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy zawodowymi mechanikami, nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego, ale powinniśmy być w stanie dostrzec podstawowe usterki. Na koniec powinniśmy uruchomić samochód i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Wewnątrz warto również sprawdzić karoserię pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Gdybyśmy na tym etapie zdołali znaleźć rzeczy, wypożyczalnia samochodów nie byłaby w stanie obciążyć nas kosztami naprawy rzeczy, których nie uszkodziliśmy.

Automaks wypożyczalnia samochodów
Al. Boh.Warszawy 40
70-342 Szczecin
500 78 78 78
www.automaks.pl

Related Posts