Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie – jak rozpocząć swoją przygodę z tym instrumentem? Pianino to jeden z instrumentów, który cieszy się największą popularnością. Wiele osób zainteresowanych jest jego opanowaniem w zakresie użytkowania. Niestety nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać nam na pierwszy rzut oka. Musimy bowiem zwrócić uwagę na kilka niuansów, które mogą okazać się kluczowe.

Od czego zacząć naukę gry na pianinie? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pianina do nauki gry? Nauka gry na pianinie – z nauczycielem czy bez? Ile czasu trwa nauka gry na pianinie? Dlaczego gra na pianinie to rozwiązanie godne uwagi? Serdecznie zachęcamy do lektury poniższego wpisu, który prawdopodobnie rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Od czego zacząć naukę gry na pianinie?

Dla wielu melomanów rozpoczęcie nauki gry na pianinie okazuje się wspaniałą pasją, która jednak wymaga odpowiednich przygotowań. Osoby, które zdecydują się na przygodę z biało-czarną klawiaturą, powinny zacząć od wyboru odpowiedniego instrumentu. Niezwykle ważne dla efektywności grania jest utrwalanie, dlatego też własne pianino w domu to podstawa. Niekiedy również należy odpowiednio przygotować akustycznie pomieszczenie, aby nie powodować konfliktów z sąsiadami, oraz zapewnić w nim wystarczająco dużo miejsca.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pianina do nauki gry?

Tak jak w przypadku samochodów, za wyższą ceną instrumentu idzie lepsza jakość. Nie oznacza to jednak, że tylko wysokobudżetowe pianina spełnią swoją rolę. Aby wybrać odpowiedni dla nas instrument, warto znać różnice między pianinem akustycznym, cyfrowym oraz keyboardem. Te pierwsze charakteryzują się większą trwałością, odpowiednim wyważeniem klawiatury i pięknym, żywym dźwiękiem. Niestety jednak pianino akustyczne potrzebuje odpowiednich warunków w pokoju, takich jak wygłuszenie ścian czy zadbanie o nawilżenie pomieszczenia. Jeśli chodzi o koszty, cena tego instrumentu waha się od około tysiąca do nawet kilkuset tysięcy złotych, do tego należy doliczyć koszty regularnego strojenia.

Nauka gry na pianinie
Nauka gry na pianinie

Świetną opcją dla adeptów sztuki pianistycznej są pianina cyfrowe. W ich wypadku cena jest o wiele niższa, a dźwięk stara się naśladować instrumenty akustyczne. Dobrą informacją dla niezdecydowanych na zakup pianina cyfrowego jest fakt, iż dosyć łatwo je później sprzedać. Gdyby z jakiegoś powodu przestało być potrzebne, np. słomiany zapał dziecka, transport i sprzedaż instrumentu nie stanowią większego problemu. Ponadto pianino cyfrowe nie potrzebuje strojenia, a ćwiczyć na nim można w słuchawkach.

Najtańszym odpowiednikiem pianina jest oczywiście keyboard. Bardzo lekki, mobilny, który doskonale znany jest nie tylko przez profesjonalistów, ale również dla absolutnie początkujących osób. Jego cechą charakterystyczną jest to, że może wydawać również dźwięki wielu innych instrumentów muzycznych, co zwiększa nasze możliwości w zakresie tworzenia własnej muzyki. 

Nauka gry na pianinie – z nauczycielem czy bez?

Kolejne etapy nauki gry na pianinie zależne są od tego, czy decydujemy się na skorzystanie z pomocy nauczyciela. Jeśli tak, warto zdać się na jego doświadczenie. Nawet w szkołach muzycznych lekcje pianina prowadzone indywidualnie. Każdy uczący się posiada inne predyspozycje: jedna osoba będzie miała problemy z utrzymaniem poprawnego rytmu, podczas gdy drugiej nie sprawi to najmniejszego problemu. Profesjonalny nauczyciel, zaraz po wprowadzeniu podstaw gry i notacji, koncentruje się na słabościach danej osoby. Co więcej, potrafi skutecznie zmotywować do działania oraz pokazać nieocenione wręcz sposoby ćwiczenia trudnych miejsc, które to znacząco przyspieszają proces nauki. 

Sprawdź szkoły muzyczne:

Ile czasu trwa nauka gry na pianinie? 

Jest to jedno z pytań, które pojawia się stosunkowo najczęściej. Niestety trudno jest jednoznacznie to określić, bowiem jest to zależne od tego, ile czasu poświęcamy, jakie mamy predyspozycje, a także jak wygląda sam proces nauki. Ilość nauki zależna jest od tego, jaki poziom w grze na pianinie chcielibyśmy osiągnąć. Zupełnie naturalne jest, że będzie to znacznie krótsze, jeśli jesteśmy zainteresowani nauką jedynie jednej melodii. W sytuacji, gdy myślimy o poważnej karierze w tej branży, wówczas okres nauki ulega znacznemu wydłużeniu. Okazuje się bowiem, że dzieci w szkole mogą spędzić nawet kilka lat, aby dojść do odpowiedniego poziomu. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki temu są w stanie zagrać zróżnicowane melodie, nawet te, których stopień skomplikowania jest znacznie większy.

Dlaczego gra na pianinie to rozwiązanie godne uwagi?

Nie trzeba być specjalistą w tym zakresie, aby móc stwierdzić, że nauka gry na pianinie w dużym stopniu poszerza nasze horyzonty i rozwija nas w wielu dziedzinach. Przede wszystkim poprawie ulega nasza podzielność uwagi- bez tego operowanie dwoma rękoma naraz jest niemalże niemożliwe. Jest to również świetna odskocznia od codziennych zmartwień i problemów. Gra na pianinie uczy nas wytrwałości, konsekwencji, ciężkiej pracy- bez tych cech osiągniecie szczytu swoich możliwości graniczy z cudem.