Biuro rachunkowe na usługach firmy – jak wybrać takie do długofalowej współpracy?

Biuro rachunkowe na usługach firmy – jak wybrać takie do długofalowej współpracy? Prowadząc własną firmę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach nieunikniona jest konieczność sięgnięcia, jeśli nie na początku to w późniejszej fazie jej istnienia, po biuro rachunkowe i świadczone przez niego usługi. Pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale też zadbać o prawną stronę naszego biznesu. Nowoczesne biura rachunkowe to jednak nie tylko dbanie o rozliczanie się z urzędami. Na co jeszcze można u nich liczyć? Jak wybrać firmę rachunkową, która spełni nasze indywidualne oczekiwania?

Wskazówki związane z wyborem biura rachunkowego

prowadzenie pełnej księgowości Szczecin
prowadzenie pełnej księgowości Szczecin

W dzisiejszych czasach na terenie Polski działa całe mnóstwo biur rachunkowych. Wynika to przede wszystkim z ogromnego zapotrzebowania na nie – rodzime prawo podatkowe, zwłaszcza w kontekście firm, jest na tyle skomplikowane, że nie sposób jest ugryźć je samemu. Zwłaszcza, że nieudane próby mogą zakończyć się karą szybciej, aniżeli się tego spodziewamy. Poniższe wskazówki pomogą nam wybrać biuro rachunkowe, które owych pomyłek nie będzie popełniać, a z którym na pewno będzie nam się dobrze współpracowało.

  • Zwróćmy uwagę na doświadczenie – bardzo ważnym aspektem biura rachunkowego jest jego obycie w działaniu w obrębie firm. To z kolei nie jest wcale wyrażane stażem, a raczej ilością zadowolonych z jego usług klientów biznesowych. Nie powinno być trudno ich odszukać, ale i zweryfikować te powiązania – biura rachunkowe bardzo chętnie chwalą się swoimi partnerami wiedząc, jak ważny dla nowych klientów jest ten właśnie aspekt.
  • Określmy nasze potrzeby i plany – aby wybrać biuro szyte na miarę naszych oczekiwań, musimy wiedzieć… jakie tak właściwie one są. Warto przysiąść nad tym i określić, jaki powinien być zakres obowiązków usługodawcy, z którym będziemy współpracować – być może nasze wymagania pozwolą nam wybrać takiego, na którym zaoszczędzimy? Może wcale nie będziemy musieli wchodzić w partnerstwo z renomowanym biurem, bo będziemy z niego korzystać do spraw błahych i podstawowych? Musimy to wiedzieć już na start. Podobnie, jak to, czy będziemy chcieli się rozrastać i będziemy potrzebowali dodatkowych usług.
  • Sprawdźmy, czy biuro rachunkowe nie jest zacofane – rozliczanie podatków w dzisiejszych czasach nie jest tak proste, jak jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Mając to na uwadze, musimy brać pod uwagę tylko takie biura, które są na bieżąco z postępem nie tylko w obrębie ich branży, ale i szeroko pojętej technologii. To nasze musi w końcu rozliczać rzeczy często bardzo wirtualne, czysto Internetowe i robić to po prostu dobrze.
  • Zadbajmy o właściwą cenę – przez słowo właściwa rozumiemy nie tak niską, jak tylko to możliwe, ale po prostu adekwatną do zakresu świadczonych usług. Oczywistym jest, że w parze z ceną zawsze idzie jakość – nie inaczej jest w tej branży. Za podejrzane możemy uznawać nie tylko to, że cena jest za wysoka, ale i że stoi na zbyt niskim poziomie. Biura rachunkowe w dzisiejszych czasach się cenią, ale są skore do negocjacji – zwłaszcza przy długofalowej współpracy. Cena powinna oczywiście odpowiadać naszemu budżetowi.
  • Patrzmy na branie na siebie odpowiedzialności – choć przy wybraniu doświadczonego biura rachunkowego nie powinniśmy stawać przed taką sytuacją, w przypadku wychwycenia błędu w rozliczeniach przez Skarbówkę i pod groźbą kary to owe biuro powinno brać na siebie odpowiedzialność za pomyłkę w obliczeniach. Zdarza się tak, że biura z góry zaznaczają, że zaledwie pomagają, ale nie podpisują się pod wykonaną przez siebie pracą. W przypadku usług kierowanych do firm, zwłaszcza tych nieco większych, jest to niedopuszczalne.

Elementy dodatkowe w ofercie biura rachunkowego

Biuro rachunkowe na usługach firmy - jak wybrać takie do długofalowej współpracy?
Biuro rachunkowe na usługach firmy – jak wybrać takie do długofalowej współpracy?

Choć niektórych rzeczy nie możemy oczekiwać od biura rachunkowego, są takie elementy usług wybranych z nich, które wykraczają poza standard – w pozytywnym tego wyrażenia znaczeniu. Niektóre biura rachunkowe oferują darmową optymalizację podatkową w pakiecie, a zatem zupełnie nieodpłatnie. Znają się na rzeczy, w związku z czym są w stanie podpowiedzieć nam rozwiązania, które sprawią, że podatków będziemy płacić mniej, a ich wartość również spadnie, co bezpośrednio przyczyni się do naszych oszczędności. Podczas gdy większości biur wszelkiego rodzaju dokumenty (jak chociażby faktury i rachunki) musimy dostarczać osobiście (lub pocztą), te nowoczesne same odbierają je od nas, bądź też przyjmują je w całości online. Mała rzecz, a potrafi ucieszyć, a dodatkowo zaoszczędzić masę naszego czasu . Kompleksowe biuro rachunkowe potrafi też działać na najpopularniejszych rynkach zagranicznych. Jest to niezwykle przydatne, jeśli w bliżej nieokreślonej przyszłości będziemy chcieli dokonać ekspansji i przenieść się właśnie poza granice naszego kraju.

Podsumowanie

Istnieje wiele elementów składających się na dobre biuro rachunkowe i choć wyróżnić możemy te absolutnie podstawowe, dobrze byłoby, aby to wybrane przez nas cechowało się nieszablonowym podejściem do naszej działalności i było w stanie nie tylko dbać o jej księgowość, ale też realnie pomagać jej w rozwinięciu skrzydeł (na przykład poprzez optymalizację podatkową, o której wspomnieliśmy już wyżej).

Related Posts