Jakie uprawnienia na jachty motorowe

Jakie uprawnienia na jachty motorowe – nauka obsługi jachtu motorowego ma swoje subtelności i cechy, które odróżniają go od zaliczenia standardowego kursu żeglarskiego. Jachty motorowe mają oczywiste zalety, to znacznie większa prędkość poruszania się (od 15 do 70 węzłów), lepsza manewrowość w porcie ze względu na brak kila płetwowego i obecność dwóch silników, niezrównany pod względem komfortu zamieszkiwanie na pokładzie.

Ucząc się sterowanie jachtem motorowym, uczymy się tej samej teorii na temat budowy jachtu, zasad mijania statków, pracy z systemami nawigacyjnymi i mapami, jak wtedy, gdy przechodzimy kurs żeglarski. Ćwiczenia praktyczne są jednak zasadniczo inne, gdyż zupełnie inna wiedza i umiejętności są potrzebne, aby zacumować ogromny jacht.

Jakie uprawnienia na jachty motorowe zdobyć?

W czasie szkolenia nie jest wymagane doświadczenie żeglarskie, odpowiednie jest zarówno dla początkujących, jak i osób z żeglarskim doświadczeniem. Aby odbywać rejsy jachtem motorowym trzeba zdobywać odpowiednie uprawnienia, ale warto rozpocząć od patentów żeglarskich.

Pierwszy krok – żeglarz jachtowy

Swoją drogę w zdobywaniu patentów rozpoczynasz uzyskaniem uprawnienia żeglarza jachtowego. Czy każdy może je zdobyć? Patent żeglarza jachtowego może uzyskać osoba, która ukończyła 14 lat i zdała egzamin. W tym przypadku nie jest wymagany staż. Co daje patent żeglarza jachtowego? Zdobywając go uzyskujesz uprawnia do prowadzenia jachtu żaglowego (z możliwością napędu mechanicznego) po wodach śródlądowych oraz po wodach morskich wewnętrznych o długości kadłuba do 12 metrów. Co to oznacza w praktyce? Posiadając uprawnienia żeglarza jachtowego możesz pływać po Zalewie Wiślanym, jeziorach mazurskich oraz po Zatoce Gdańskiej.

Drugi krok – jachtowy sternik morski – motorowodny sternik morski

Taki patent możesz uzyskać po ukończeniu 18 lat i uzyskujesz uprawnienia do żeglowania nie tylko po wodach śródlądowych, ale również morskich. Uprawnienia na jachtowego sternika morskiego umożliwiają prowadzenia jachtu posiadającego kadłub do 18 metrów (również z napędem mechanicznym). Poza zdaniem egzaminu, trzeba wykazać się stażem, który musi wynosić co najmniej 200 godzin po morzu (co najmniej 2 rejsy). Uzyskujesz patent motorowodnego sternika morskiego. Uzyskane uprawnienia dają Ci możliwość prowadzenia jachtu również po wodach morskich. Ważne! Osoby, które nie ukończyły 16 lat mogą zdobywać uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych o mocy silnika do 60 kW.

Trzeci krok – kapitan jachtowy

To najwyższy stopień żeglarski, aby go uzyskać musisz wcześniej posiadać patent jachtowego sternika morskiego. Kolejnym warunkiem jest odbycie 6 rejsów morskich z co najmniej 1200 godzinami żeglowania.

Należy spełnić następujące warunki:

  • Minimum 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu (długość kadłuba do 7,5m) po morzu.
  • Więcej niż 100 godzin stażu (jeden rejs) na jachcie z długością kadłuba powyżej 20 m.
  • Jeden rejs (100 godzin) pływając po tzw. wodach pływowych i zawinięcie do co najmniej 2 portów.

Jeżeli wykażesz się spełnieniem tych wymagań uzyskasz uprawnienia do prowadzenie jachtów żaglowych (również z napędem mechanicznym) i jachtów motorowych bez jakichkolwiek ograniczeń.

Co powinieneś wiedzieć?

Osoby zgłaszające się na kursy dające uprawnienia na jachty motorowe często pytają, czy posiadając patent motorowodny będą mogli holować narciarza wodnego? Niestety nie, do tego niezbędna jest licencja zarówno na holowanie narciarza jak i obiektów pływających. Wcześniej trzeba jednak posiadać patent sternika motorowodnego.

Czy z patentem sternika motorowodnego można prowadzić skuter wodny? Tak, posiadając takie uprawnienia możesz prowadzić jednostki motorowe w tym skuter wodny o mocy nawet powyżej 200 KM.

Sprawdź koniecznie:

Na czym polega kurs dający uprawnienia na jachty motorowe?

To przede wszystkim praktyczna nauka manewrowania jachtem: podejście do człowieka, cumowanie, wejście w ślizg. Konieczna jest również teoria, na którą składa się: budowa jachtu motorowego oraz jego obsługa, meteorologia, locja, ratownictwo oraz różne niezbędne przepisy. Egzamin na sternika motorowodnego składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, gdzie wymagane jest wykonanie w/w manewrów. Kiedy warto zrobić uprawnienia na jachty motorowe? Przechodząc szkolenie żeglarskie, można zrobić uprawnienia na sternika motorowodnego. Umożliwia to lepsze opanowanie cumowania jachtu motorowego, wykonywanie komend itp.

Czy warto zdobyć uprawnienia na jachty żaglowe i jachty motorowe?

Jakie uprawnienia na jachty motorowe
Jakie uprawnienia na jachty motorowe

Ponieważ jachty żaglowe i jachty motorowe to zasadniczo różne łodzie o różnych zadaniach i różnych ideologiach, najpierw musisz zdecydować, jakim typem jachtu będziesz pływać. Jeśli trudno jest to zrozumieć z góry i nie ma wystarczających informacji i doświadczenia, aby dokonać właściwego wyboru, najwłaściwszą rzeczą jest uzyskanie dwóch rodzajów uprawnień. Jeżeli zamierzasz połączyć swoje życie z morzem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później przydadzą się oba. Zgłaszając się do sprawdzonego ośrodka szkoleniowego który zatrudnia profesjonalistów, bez problemu zdobędziesz potrzebną wiedzę i zdasz egzamin. 

Related Posts