Przygoda z jeździectwem czyli zakupy w sklepie jeździeckim

Przygoda z jeździectwem czyli zakupy w sklepie jeździeckim – każdy sport, posiada pewne specyficzne cechy, które sprawiają, że nie każdy może go uprawiać, ze względów fizycznych lub psychicznych. Jeśli chodzi o jeździectwo, pierwszym kryterium,. które jest chyba najważniejsze jest to, aby nie bać się koni. Osoby bojące się dużych zwierząt będą się tylko męczyły w tym sporcie, chyba, że są bardzo silnie zdeterminowane i przełamać swój lęk.

Kolejny aspekt to to, że jest to sport, bardzo wymagający, które mogą uprawiać osoby w pełni sprawne fizycznie, o określonej wadze, ze względu na zdrowie konia. To nie jest piłka nożna czy bieganie, gdzie można po prostu ubrać strój sportowy założyć buty wyjść z domu i działać. Żeby zacząć jeździć konno, należy się do tego odpowiednio przygotować oraz liczyć z tym, że nie jest to tani sport. Obowiązkowymi punktami na początku przygody  jest znalezienie konia i odwiedzenie sklepu dla jeźdźców.

Jednak zaczynając po pierwsze na początku należy zorientować się w cenach szkół jeździeckich jakie oferują one za godzinę jazdy konnej, niekiedy kwoty te wahają się w granicach od 45 do nawet 80 złotych za godzinę. Warto rozejrzeć się za szkołą dobra, gdzie zwierzęta nie pracują ponad swoje siły, są zadbane, a instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i są kompetentnymi osobami. Nierzadko w ramach pomocy przy zwierzętach, t jest czesaniu, wymienianiu siana w stajniach i tym podobne, szkoły zgadzają się udostępniać konie za darmo do jazdy swoim pracownikom. Warto dlatego rozejrzeć się dobrze po stadninach znajdujących się w okolicy naszego miejsca zamieszkania.

Przygoda z jeździectwem czyli zakupy w sklepie jeździeckim
Przygoda z jeździectwem czyli zakupy w sklepie jeździeckim

Kiedy już znajdziemy odpowiednia stadninę koni, która pozwoli nam jeździć konno, należy wyposażyć się w minimum jeździeckie, które zapewni bezpieczeństwo w takcie uprawienia tego sportu, ponieważ jest to sport z wykorzystaniem zwierząt nie można zakładać, że nam na pewno nic się nie stanie. Wizyta w sklepie dla jeźdźców jest obowiązkowa. Dobrze zdecydować się na taki sklep dla jeźdźców, który posiada renomowane marki osprzętu do jazdy konnej. Wtedy ,można mieć pewność, że personel w profesjonalny sposób pomoże dobrać nam odpowiedni osprzęt.

Na początku potrzebujemy na pewno trzech rzeczy. Dobry kask, który ochroni głowę podczas ewentualnych upadków. kask powinien być dopasowany do rozmiarów głowy, dlatego dobrze jest poprosić o pomoc w jego doborze pracownika sklepu dla jeźdźców. lepiej jest postawić także od razu na bardziej odporny model, po pierwsze da on większa ochronę, a po drugie będzie bardziej odporny na uszkodzenia. Kolejny niezbędny zakup to bryczesy, czyli spodnie przystosowane typowo do jeździectwa. Posiadają one zwężane nogawki oraz drapowane łaty na wewnętrznych stronach kolan. należy dobrać je tak, aby w żaden sposób nie krępowały one ruchu, były wygodne, ani za ciasne, ani za luźne. Ostatnia kwestia to dobór butów. tutaj także dobrze jest poprosić o pomoc osoby pracujące w sklepie dla jeźdźców, ponieważ istnieje bardzo wiele modeli, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie niczym, jednak należy pamiętać, że odpowiednio dobrane obuwie nie tylko daje wygodę w czasie jazdy, ale także chroni zdrowie.

Po zakupach w sklepie dla jeźdźców, można wybrać się na pierwsza jazdę konną, warto, aby była ona wraz z instruktorem, który będzie czuwał nad wszystkim. Od początku zacznie on wyrabiać w nas odpowiednie nawyki, jeśli chodzi o jazdę konną. Trzeba się liczyć z ogromnymi zakwasami po pierwszych zajęciach, ponieważ jazda konna angażuje niezwykle wiele mięśni w naszym organizmie. Jeśli pierwsza jazda nie okazała się udana, nie należy się zrażać, nie każdemu wszystko udaje się za pierwszym razem. Należy także brac poprawkę na to, że nie uprawiamy tego sportu sami i bardzo wiele zależy od konia na którym jeździmy. Warto wziąć udział w kilku lekcjach, ponieważ nie raz okazuje się, że wiele osób dopiero po pewnym czasie docenia ten sport.

Kiedy okaże się, że ten sport staje się powoli nasza pasją. Można znowu wrócić do sklepu dla jeźdźców i kompletować powoli resztę swojego wyposażenia. Tego typu miejsca są najczęściej zaopatrzone w bardzo dobrej jakości stroje do jazdy konnej oraz akcesoria jeździeckie dla naszych czterokopytnych przyjaciół. Warto pamiętać o koniach, ponieważ są to bardzo ufne zwierzęta, które traktowane w odpowiedni sposób, potrafią się odwdzięczyć. W sklepach dla jeźdźców można znaleźć wiele przysmaków właśnie dla nich, które mogą się okazać przydatne w trakcie jazdy konnej.

Jazda konna to bardzo wymagający sport, który nie posiada jednak żadnych ograniczeń wiekowych, można zacząć go uprawiać w każdym wieku, jeśli tylko zdrowie dostatecznie nam na to pozwala. Jazda konna wymaga także systematyczności, jeśli nie możemy jeździć co drugi dzień, warto, by robić to przynajmniej dwa razy w tygodniu. Im częściej będziemy jeździć tym szybciej nabierzemy wprawy i będziemy mogli w pełni cieszyć się tym sportem.  Jedyne z czym należy się liczyć to to, że koszty tego sportu nie są wcale małe, a z upływem czasu i wzrostem umiejętności wciąż rosną.