Sprzęt do pedicure

Profesjonalny sprzęt do pedicure podologiczny wykonywany w specjalistycznych gabinetach przez doświadczonych podologów wymaga odpowiedniego sprzętu. Tylko umiejętności i wiedza w połączeniu z wysokiej jakości, właściwie dobranymi do celu zabiegu narzędziami pozwalają uzyskać zadowalający efekt. Nowoczesny sprzęt jest także swego rodzaju wizytówką każdego gabinetu.

Pojawia się tylko pytanie, co powinno się znaleźć na wyposażeniu dobrego gabinetu podologicznego? Nie sposób wymienić tutaj wszystkich maszyn i narzędzi, dlatego skupimy się na tych najważniejszych. Poniżej znajdziesz rady i wskazówki, jak wybrać elementy wyposażenia gabinetu podologicznego lub kosmetycznego takie jak frezarka i dedykowane jej frezy. Podpowiemy Ci także, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy zakupie cęgów i cążek.

Frezarka do paznokci – jak wybrać odpowiednią?

Nie ulega wątpliwości, że frezarka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu podologicznego. Urządzenie to jest wykorzystywane przede wszystkim do nadania odpowiedniego kształtu paznokciom, ale także do poprawienia kondycji skóry dłoni czy stóp. Szeroki wybór dostępnych na rynku modeli frezarek może przyprawić o niemały zawrót głowy osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z podologią i własnym biznesem. 

Praca na mokro czy na sucho?

Największą popularnością cieszą się frezarki z pochłaniaczem pyłu do pracy na sucho. Podczas ich pracy w odróżnieniu od frezarek ze spray’em nie powstaje mieszanina wody i pyłu, dzięki czemu zabieg jest bardziej higieniczny oraz nie wymaga czyszczenia i osuszania skóry. Ponadto frezarki z pochłaniaczem pyłu do pracy dają możliwość bardziej precyzyjnego operowania. Gdy skóra jest mokra, dość trudno jest ocenić jej faktyczny stan, a co za tym idzie, podjęte działania mogą być niewspółmierne do potrzeb.

Polecamy również:

Koszty eksploatacji

W kontekście kosztów utrzymania frezarki niebagatelne znaczenie ma częstotliwość wymiany filtrów i uzupełniania płynów, a także ich cena. Warto więc wcześniej zorientować, ile kosztują wspomniane elementy oraz jak często dany model wymaga wymiany. Należy pamiętać, że zarówno filtry, jak i płyny przyjdzie nam kupować przez cały okres użytkowania frezarki. Dlatego wypada poświęcić temu aspektowi trochę czasu.

Zakres obrotów

Na rynku dostępne są zarówno frezarki zapewniające do 40 tys. obrotów na minutę, jak i takie, które mają 25 tys. obrotów na minutę. Większa liczba obrotów wcale nie oznacza, że frezarka jest lepsza od modelu oferującego mniejszy zakres. Okazuje się, że do wykonywania większości zabiegów podologicznych wystarcza frezarka pracująca do 25 tys. obrotów na minutę.
Nie dość, że jest ona tańsza od tej z większą liczbą obrotów, to jeszcze praca na niej jest bezpieczniejsza zarówno dla specjalisty, jak i dla pacjenta. Przy pracy na bardzo wysokich obrotach bardziej rozgrzewa się bowiem skóra, przez co pojawia się ryzyko poparzeń i uczucia dyskomfortu. Dodatkowo łatwiej o nadmierne usunięcie naskórka, co może przyczynić się do powstawania zrogowaceń.

Wielkość oraz waga

Sprzęt do pedicure
Sprzęt do pedicure

Oba parametry mają szczególne znaczenie dla podologów prowadzących gabinety mobilne. Do transportu najlepiej nadają się lekkie frezarki. Ich podnoszenie i przenoszenie nie jest aż tak dużym obciążeniem dla kręgosłupa, jak transport frezarek o dużo większej wadze. W przypadku świadczenia usług podologicznych stacjonarnie w gabinecie wielkość ani waga nie mają aż tak dużego znaczenia.
Prawdziwym liderem w branży jest firma Baehr, której urządzenia spełniają wszystkie wymagania stawiane sprzętom przeznaczonym do zabiegów medycznych. Frezarki marki Baehr posiadają różne udogodnienia takie jak choćby system Easy-Clean, który pozwala na samodzielne czyszczenie uchwytu zaciskowego mikrosilnika. Wszystkie modele producenta objęte są 2-letnią gwarancją producenta. Wysoka jakość sprzętu sprawia, że frezarki firmy Baehr są zdecydowanie częściej wybierane przez podologów niż frezarki innych marek.

Frezy do frezarki – jakie są?

Trzeba być świadom, że nie ma uniwersalnego frezu, który sprawdzi się tak samo przy każdym zabiegu podologicznym. Co za tym idzie, należy zaopatrzyć się w co najmniej kilka różnych frezów, dopasowując je do charakteru świadczonych usług.

Podział frezów ze względu na przeznaczenie

Z uwagi na przeznaczenie wyróżnia się frezy:

  • do usuwania zrogowaceń na podeszwach,
  • do opracowywania skóry pięt,
  • do usuwania odcisków,
  • do usuwania skórek,
  • do opracowywania zgrubiałych paznokci,
  • do szlifowania paznokci i skórek,
  • do usuwania zrogowaceń w wałach,
  • do wygładzania płytki,
  • do zdejmowania żelu i hybryd,
  • do sztucznych paznokci,
  • dla diabetyków.

Podział frezów ze względu na materiał wykonania

Ze względu na tworzywo frezy dzielimy na:

  • z węglika spiekanego,
  • stalowe,
  • diamentowe,
  • kamienne,
  • ceramiczne.

Podział frezów ze względu na kształt

Każdy kształt ma swoje konkretne zastosowanie:

  1. kulka,
  2. szpic,
  3. stożek,
  4. walec,
  5. walec zaokrąglony.

Wybierając frezy, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będą nam one potrzebne. Później trzeba zapoznać się ze szczegółowym opisem każdego z nich. W ten sposób można wybrać odpowiednie frezy, które nie tylko pozwolą uzyskać zadowalające efekty, ale też będą służyć przez długi czas.

Cęgi i cążki – co warto o nich wiedzieć?

W dobrym gabinecie nie może zabraknąć także narzędzi takich jak cęgi i cążki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wyboru zarówno jednych, jak i drugich.

Cęgi

Najlepsze cęgi do paznokci są kute ręcznie. Powinny być wykonane z materiału, który jest trwały, nadaje się do sterylizacji i nie uczula. Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepiej postawić na cęgi wykonane ze stali chirurgicznej.
Ze względu na metodę pracy oraz zastosowanie wyróżniany trzy typy cęgów: cęgi czołowe do paznokci, cęgi boczne do paznokci i cęgi do wrastających paznokci. Oprócz typu wybierając cęgi, należy zwrócić uwagę na taki parametry jak:

  • certyfikaty dla sprzętu medycznego – narzędzie powinno mieć odpowiednie certyfikaty dopuszczające go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej,
  • dopasowanie do dłoni – cęgi powinny dobrze leżeć w dłoni, tak aby praca z nimi była łatwa i przyjemna,
  • ostrze – powinno być idealnie równe, zarówno wzdłuż linii cięcia, jak i w poprzek,
  • brak luzu – cęgi powinny lekko pracować i jednocześnie nie mieć luzu,
  • ostrość – dobre cęgi powinny być ostre.

Pamiętając o powyższych czynnikach, można wybrać konkretne cęgi, które będą sprawdzać się w codziennej pracy i jednocześnie służyć przez długi czas.

Cążki

Cążki do skórek, podobnie zresztą jak cęgi, powinno się kupować wyłącznie w renomowanych sklepach podologicznych. Pozwala to zyskać pewność, że otrzymamy wysokiej klasy, precyzyjnie wykonane narzędzie, którego ostrze nie będzie się wyginać ani tępić.
Co powinno mieć dla nas znaczenie podczas zakupu cążek? Przede wszystkim takie parametry jak:

  • certyfikaty dla sprzętu medycznego – cążki powinny posiadać certyfikaty potwierdzające ich jakość;
  • wielkość – cążki powinny być idealnie dopasowane do dłoni operatora, czyli gwarantować pewny chwyt i możliwość swobodnego wykonywania ruchów;
  • specyfikacja – każde cążki posiadają szczegółowy opis, z którym przed zakupem należy się zapoznać;
  • ostrość – dobre cążki powinny być idealnie naostrzone, co zapewni szybką i przede wszystkim bezpieczną pracę;
  • wykonanie – właściwie wykonane cążki składają się ostrzem perfekcyjnie równo, wzdłuż linii ostrza, jak również w poprzek, dzięki czemu nie zahaczają i nie zaczepiają się podczas pracy.

Cążki podologiczne występują w różnych rozmiarach i kształtach. Pozwala to na dobór narzędzia adekwatnego do zabiegu i rezultatów, jakie chcemy uzyskać. Jedno jest pewne – podczas zakupów nie powinniśmy się sugerować wyborem kolegi po fachu. Każde cążki są bowiem inne, przez co jedne cążki mogą być idealne dla kogoś, a w naszych dłoniach nie sprawdzą się najlepiej. Dobierając narzędzia, zawsze bierzmy pod uwagę wyłącznie swoje oczekiwania i preferencje.

Related Posts