Warto zabezpieczyć dom przed ogniem

Warto zabezpieczyć dom przed ogniem, bo ogień od samego początku budził w człowieku przerażenie i respekt i tak jest również teraz. Niestety nie zawsze myślimy wystarczająco logicznie, aby się przed nim zabezpieczyć. Niestety sprawdza się powiedzenie, że jesteśmy mądrzy po szkodzie. Jednak mimo to, jeśli jesteśmy świadomi, jak bardzo ogień może być dla nas groźny, to warto pomyśleć, w jaki sposób możemy zabezpieczyć nasz dom, by ogień go nie strawił i to nie tylko dodatkowym sprzętem ppoż.

Jak zabezpieczyć dom przed ogniem?

Jeśli myślimy, że kupno podstawowego sprzętu ppoż. będzie wystarczającą inwestycją, by uchronić dom przed pożarem, to bardzo się mylimy. Niestety taki sprzęt ppoż. pomoże nam i naprawdę może nas ochronić przed ogniem, lecz zazwyczaj to działa dopiero wtedy, gdy ogień już powstanie i nagle może się okazać, że niestety jest to również sprzęt niewystarczający. My powinniśmy zadbać o to, by ten ogień w ogóle nie powstał, a jeśli niestety już powstanie, to żeby nie mógł się rozprzestrzeniać. Każdego roku dochodzi do tysięcy pożarów, w których ginie wiele, często niewinnych osób. Często najprostsze błędy mogą doprowadzić do naprawdę poważnych pożarów i niestety głupotę ludzką niektórzy przypłacają życiem. Ogień jest jak znamię dla osób, które przeżyły pożary. Nie rzadko zdarza się tak, że pożar kończy się dla osób, którym udało się go przeżyć, bliznami, pozostającymi już na całe życie. Nieraz wystarczyłoby tylko trochę rozwagi, trochę zdrowego rozsądku i już można czuć się bezpieczniej i uniknąć zagrożenia pożarem. Potrzebne jest po prostu myślenie na co najmniej kilka lat do przodu i niekierowanie się pieniędzmi. Niektórzy doprowadzają do pożarów właśnie dlatego, że wszędzie chcą oszczędzać i kończy się to oszczędzaniem na własnym życiu, a potem nagle okazuje się, że oszczędności zamieniły się w ogromne wydatki, ponieważ trzeba naprawić spalony dom, szykują się jeszcze lekarstwa, które doprowadzą ranne w pożarze osoby do dobrego stanu i tak nagle, zamiast wydać kilka tysięcy więcej, trzeba będzie wydać co najmniej dziesiątki tysięcy, na naprawy szkód.

Zobacz również:

Warto zabezpieczyć dom przed ogniem
Warto zabezpieczyć dom przed ogniem

Zabezpieczenie domu przed pożarem, powinniśmy przewidzieć już w naszym początkowym budżecie, w którym będziemy uwzględniać wszelkie koszty budowy i nie polega to na kupnie sprzętu ppoż. choć ten również może się przydać. Polega to na zabezpieczaniu wszystkiego już do samego początku, czyli mowa tu między innymi o całej konstrukcji. Domy budowane są z różnych, mniej lub bardziej łatwopalnych materiałów, jednak nie musimy się na przykład obawiać, że gdy wybudujemy dom z drewna, to nagle będzie on bardzo łatwopalny, ponieważ jeśli dobrze go zabezpieczymy, to okaże się, że będzie on tak samo dla nas bezpieczny, jak inne domy, o których zabezpieczenie również warto się postarać. Drewno, które jest zabezpieczone odpowiednimi środkami, wcale nie jest tak bardzo łatwopalne, jak to nam może się wydawać. No i tak właśnie, zapewniając sobie takie dodatkowe zabezpieczenie, dbamy o to, by ogień nie strawił domu całkowicie i już nagle się okazuje, że nawet jeśli dojdzie do pożaru, to na odbudowie niektórych elementów zaoszczędzimy. Gdy już pomyślimy o samej konstrukcji, ścianach, dachu i tak dalej, to czas na resztę. Co będzie należało do tej reszty? Między innymi ocieplenie. Wiele osób postanawia ocieplać swoje domu już w trakcie ich budowy, aby potem znów nie powracać do tego etapu. Dlatego należy też pomyśleć o tym, aby to ocieplenie było ognioodporne. Logiczne jest, że to nieco podniesie koszty, ale tu znów powracamy do tego, by myśleć nieco do przodu i o tym, że teraz możemy wydać więcej, ale jeśli dojdzie do pożaru, to okaże się, że dzięki temu zaoszczędzimy. Gdy już tak zabezpieczymy dom, to możemy mieć świadomość, że w pewien sposób zbudowaliśmy budynek, który nie pozwoli na to, by ogień się łatwo rozprzestrzeniał, co utrudni jego spalenie, będzie oszczędnością, a także da nam czas w czasie pożaru na ucieczkę.

Jednak na takich zabezpieczeniach nie powinno się skończyć. Warto także podczas eksploatacji budynku, czyli mieszkania w nim, dbać o to, by wszystkie instalacje, w których może powstać źródło pożaru, były w dobrym stanie. Właśnie od instalacji bardzo często zaczyna się pożar i to my powinniśmy dbać o wszelkie naprawy i to, by zawsze były sprawdzane. Warto także, na przykład w kuchni, czy też przy instalacji grzewczej, którą może być piec, mieć jakieś sprzęty ppoż. które pozwolą nam w razie potrzeby zdusić ogień w zarodku.

Inwestujmy w nasze bezpieczeństwo, abyśmy w przyszłości nie musieli się obawiać takich zagrożeń, jak ogień. To może być dla nas naprawdę przykre doświadczenie, którego da się uniknąć, jeśli tylko będziemy przezorni i nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/

Related Posts