Jak odróżnić miód naturalny od sztucznego

Jak odróżnić miód naturalny od sztucznego – w sklepach z takimi produktami nie brakuje sporego wyboru. Niestety, oferowanych jest coraz więcej miodów sztucznych. Te są zaś zdecydowanie mniej polecane przez ekspertów. Dlaczego warto decydować się tylko na miody naturalne? Jak je odróżnić od sztucznych podróbek? O tym dowiesz się z poniższego poradnika!

Dlaczego warto spożywać tylko naturalne miody?

Zainteresowany takimi produktami Klient ma dwie główne opcje do dyspozycji. Chodzi o naturalne miody oraz produkty sztuczne. Niestety, tylko te pierwsze są rzeczywiście warte uwagi. Takie produkty powstają w sposób naturalny; zgodny z rozmaitymi normami. Tymi zadaniami zajmują się zaś fachowcy od pszczelarstwa. Co ważne, naturalne miody nie tylko znakomicie smakują. Dodatkowo są bardzo uniwersalne. Nie ma przeszkód, by np. dodawać do herbaty lub mleka troszkę miodu. W końcu to zdecydowanie zdrowsza opcja w porównaniu ze standardowym cukrem, który ma niestety dużo negatywnych właściwości… Poza tym naturalne miody mogą być dodawane do ciast, sałatek, czy nawet domowych nalewek (eksperci rekomendują tutaj przede wszystkim produkty, które są np. nieco sfermentowane). Porządne, naturalne miody są także bardzo zdrowe. M.in. stosuje się je w celach prewencyjnych, by nie chorować. Jak już ktoś ma grypę albo przeziębienie, to także chętnie sięga po takie produkty.

Mleko z miodem i czosnkiem to znakomita mikstura pomagająca na kłopoty z gardłem. Dodatkowo te naturalne produkty wspomagają pracę układu krwionośnego i pokarmowego. W składzie miodu nie brakuje żelaza. Jest to zatem produkt polecany m.in. osobom, które zmagają się z anemią. Eksperci podkreślają, że naturalne miody dobrze działają także na pracę serca. A sztuczne zamienniki? Są one o wiele tańsze. To fakt. Niskie ceny nie są jednak tutaj przypadkowe. Takie miody nie posiadają właściwości prozdrowotnych. Wręcz… przeciwnie. Jeśli będziesz spożywał takie produkty, to musisz liczyć się z wieloma aspektami. Miody tego typu zawierają w składzie sporo cukru, barwników itp. Generalnie nie brakuje zatem szkodliwych substancji i chemii… A to wszystko negatywnie przekłada się na funkcjonowanie organizmu.

Jaki jest smak prawdziwego miodu?

Jak odróżnić miód naturalny od sztucznego
Jak odróżnić miód naturalny od sztucznego

Niestety, coraz trudniej jest kupić naprawdę dobre, porządne i naturalne miody. Dlatego właśnie trzeba wiedzieć, jak nie dać się oszukać. Pamiętaj, że tutaj warunki finansowe nie powinny być dla Ciebie kluczowe. Naturalne miody mają kilkaset prozdrowotnych właściwości. Zawierają rozmaite witaminy i składniki, dzięki którym możesz poprawić działanie własnego organizmu. Aby to było jednak możliwe, trzeba m.in. sprawdzić smak miodu. Co ciekawe, na samym początku miód jest bardzo słodki. Jeśli np. pszczelarz, u którego chcesz nabyć miód nie ma nic do ukrycia, to powinien dać Ci spróbować te właśnie produkty (przed finalnymi zakupami).

Co jeszcze jest ważne? Nie tylko początkowa słodycz (to jednak nie oznacza, że mamy tutaj cukier). Dodatkowo naturalne miody powodują lekkie pieczenie i zarazem drapanie w gardle (oczywiście, te objawy bardzo szybko znikają). Po tym można jednak poznać, że istotnie mamy do czynienia z produktami wysokiej klasy. Jak zaś spróbujesz konkretnego miodu i nie wystąpią te symptomy, to znaczy że te produkty niestety nie są naturalne i warto trzymać się od nich możliwie jak najdalej.

Na czym polega test ściekania?

Kolejnym rekomendowanym sposobem, by sprawdzić naturalność takich właśnie produktów jest ta próba. Test ściekania nie trwa długo, a pozwala zdobyć cenne informacje. Nabierz jedną łyżeczkę miodu (poleca się tutaj drewniane elementy, aby te produkty nie traciły swoich właściwości). Potem obróć ją o 90 stopni (nad talerzykiem). Jeśli masz do czynienia z naturalnymi produktami, to miód powinien lać się równomiernie i jednostajnie. Co ważne, na talerzyku utworzy się stożek. Jeśli zaś analizowane produkty są sztuczne, to w konsystencji nie zauważysz żadnych grudek. Dodatkowo takie miody nie tworzą stożków, a rozlewają się po całym talerzu.

Zobacz koniecznie:

Jak przeprowadzić test rozpuszczania?

Kupiłeś słoiki z miodami? Teoretycznie na etykiecie jest napisane, że są to produkty naturalne? Możesz to sprawdzić jeszcze jednym sposobem. Wystarczy przeprowadzić test rozpuszczania. W tym celu przygotuj szklankę z zimną wodą. Naturalne miody nie rozpuszczają się równomiernie. Przy okazji w wodzie zaczynają robić się rozmaite smugi. Jak zaś zachowują się w takich samych okolicznościach produkty sztuczne, które nie mają właściwości prozdrowotnych? Przede wszystkim w czasie tego procesu nie można zaobserwować nierównomierności. Wszystko odbywa się bardzo szybko. M.in. dlatego że konsystencja jest jednolita oraz jednocześnie pozbawiona grudek. To jednak oznacza, że te produkty nie są naturalne. Co jeszcze możesz zaobserwować? Naturalne produkty po pewnym czasie ulegają krystalizacji. Jest to zaś zamiana formy płynnej w stałą. Nie trzeba się tego na szczęście obawiać. To proces naturalny oraz bezpieczny, który w żadnym razie nie działa negatywnie na skład oraz prozdrowotne właściwości.

Related Posts