Kredyty hipoteczne – zalety i wady korzystania

Kredyty hipoteczne – zalety i wady korzystania – wyobraźmy sobie taką oto sytuację: chcemy kupić dom, ale nie posiadamy na niego środków. Nie zebraliśmy dość oszczędności przez wszystkie lata życia. W rodzinnym gniazdku jest trochę za ciasno, a poza tym chcielibyśmy wyfrunąć tam, gdzie sami będziemy mogli decydować o swoim życiu. Tymczasem nie stać nas jeszcze na to, by zapewnić sobie świetlaną przyszłość w czterech kątach.

Co przychodzi nam do głowy? Solidne kredyty hipoteczne, które pozwolą nam na zakup wszystkiego, co tylko sobie zażyczymy. Będziemy mogli założyć rodzinę i nie przejmować się tym, że pewnego dnia ktoś nam pokaże drzwi. Zaplanujemy sobie ogród (może nawet basen), weźmiemy zwierzęta, nie będziemy się martwić wysokim czynszem. Oczywiście wynajem mieszkania też ma swoje zalety, ale są tacy, którzy wolą niezależność. Kredyty hipoteczne są stworzone z myślą o nich i ich potrzebach. Mają zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Podstawową zaletą, jaką posiadają kredyty hipoteczne, jest długi czas spłaty. Dla niektórych może być to oczywiście wada, ale gdyby wyobrazić sobie spłacanie po dziesięć tysięcy miesięcznie, to nagle wszystkim podoba się jednak poprzednia opcja.

Dzięki kredytom hipotecznym możemy też spełniać marzenia, które dotychczas wydawały się bardzo odległe. Są one na wyciągnięcie ręki, ponieważ posiadamy środki, dzięki którym będziemy mogli kupić wymarzony dom czy rozwinąć firmę. Wielu ludzi nie może sobie pozwolić nawet na to, podczas gdy my będziemy planować i inwestować w przyszłość swoją oraz swoich dzieci.

Kredyty hipoteczne są też stosunkowo nisko oprocentowane. Dzięki nim możemy nawet zarobić, inwestując w nieruchomości. Jeśli potem sprzedamy zakupiony dom, zarobimy jeszcze na tym, spłacimy sam kredyt oraz będziemy opływali w pieniądze. To właśnie nazywa się deweloping. Co tu dużo mówić, kredyty hipoteczne są ze wszystkich najbardziej opłacalne finansowo. Nawet nie zauważymy tego oprocentowania, kiedy już się ono pojawi. Przyjmijmy nawet, że przy kwocie dwustu tysięcy złotych będzie to sześć tysięcy. Przez dwadzieścia lat wychodzi niecałe trzydzieści złotych miesięcznie. To naprawdę bardzo niewielkie pieniądze.

Kredyty hipoteczne mają jednak szereg innych zalet. Są one stosunkowo dostępne dla wszystkich, aczkolwiek trzeba spełniać szereg różnych warunków. Nie jest to skomplikowana sprawa, ale wymaga od nas bycia przyzwoitym i spłacania w przeszłości wszystkich zobowiązań finansowych. Na decyzję co prawda trzeba jakiś czas poczekać, dlatego kredyty hipoteczne planuje się z pewnym wyprzedzeniem. Z drugiej strony jest to zwykle przemyślana strategia.

Kredyty hipoteczne – zalety i wady korzystania
Kredyty hipoteczne – zalety i wady korzystania

Wad nie ma z kolei tak wiele, zresztą część z nich wynika z samego procesu kredytowania. To właśnie długi czas oczekiwania może niektórych zniechęcać, zwłaszcza, kiedy chcieliby zrobić coś szybko, już. Kredyty hipoteczne nie są jednak chwilówkami – i bardzo dobrze. Musimy dokładnie sami przeanalizować, co chcemy z nimi zrobić oraz jak je spożytkujemy. Zostaną z nami przecież na dłuższy czas, dlatego musimy je sobie oswoić. Oczywiście wadą jest też to, że w przypadku braku spłaty możemy stracić nieruchomość, którą zastawiliśmy w hipotekę. Jest to jednak logiczna konsekwencja każdej pożyczki. Jeśli nie posiadamy kwoty na spłatę pożyczki, siłą rzeczy prawnie odbiera się od nas należność. Nie chcielibyśmy, żeby osoba, której pożyczyliśmy trochę pieniędzy, była wobec nas nieuczciwa. Banki też wolą, by kredyty hipoteczne były spłacone, niźli tylko tylko przeciągnięte w czasie bądź zastąpione nieruchomością, przy której będzie ich czekać bój prawny.

Jak widać, w przypadku kredytów hipotecznych zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Trzeba tu brać pod uwagę takie rzeczy, jak stabilność spłaty kredytu. Wiemy, że co miesiąc dostajemy taki, a nie inny rachunek. Warto tylko pamiętać, by brać je w złotówkach – jeśli czegoś nauczył nas przypadek frankowiczów, to właśnie tego.

Wielu ludzi obawia się kredytów hipotecznych sądząc, że na pół życia przywiąże ich to do banków. Ale zastanówmy się nad tym: czy nie lepiej jest posiadać własne cztery kąty i być zależnym jedynie od spłaty kredytów, czy też wynajmować i nie mieć pewności jutra lub pojutrza? Wynajem to oczywiście świetna opcja dla tych, którzy nie lubią zobowiązań, ale są też tacy, którzy chcą się ustatkować. Kredyty hipoteczne są zaprojektowane z myślą o nich właśnie. Należy brać pod uwagę, że w ludzkiej naturze leży chęć osiedlenia się oraz chęć poczucia bezpieczeństwa. Kiedy mieszkamy we własnym domu, w kominku wesoło trzaskają płomienie, a za oknem szumią drzewia, odzyskujemy stabilizację oraz regenerujemy się w pełni. Możemy trzymać zwierzęta i nikt nie może nam tego zabronić. Możemy hodować warzywa we własnym ogródku, zrobić sobie zielnik, a nawet – szaleństwo – wybudować basen! Kredyty hipoteczne to rozsądna inwestycja we własną przyszłość. Należy dobrze rozejrzeć się za godnym zaufania i dobrym bankiem, zapytać o wszystko doradcy kredytowego, rozplanować sobie wydatki na przyszłość… i cierpliwie czekać na to, aż nasze własne marzenia się spełnią!

Polecamy:

Related Posts