Ubezpieczenia dla firm

Ubezpieczenia dla firm: firmy ubezpieczeniowe kierują do przedsiębiorców całkiem inną ofertę niż do zwykłych klientów. Po pierwsze, jeśli chodzi o typowe ubezpieczenia, można odwołać się do statystyk i na ich podstawie dobrać i wycenić ofertę. W przypadku firm jest trudniej. Każda działalność gospodarcza jest inna, więc oferta dla biznesu musi być skrojona na miarę. Po drugie, inne niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas wakacji, a z innymi borykają się przedsiębiorcy.  Po trzecie firmy mają też pracowników, którzy mogą spowodować szkodę, ale przecież i im może stać się krzywda. Wielu przedsiębiorców, szczególnie mikro i małych wciąż nie chroni się przed niebezpieczeństwami.

Wśród przedsiębiorców są grupy wyróżnione, na które przepisy nakładają obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Szczególnie dotyczy to przedstawicieli takich zawodów, których błędy lub niedociągnięcia mogą poważnie wpłynąć na zdrowie i interesy ich klientów.

Zaliczają się do nich przede wszystkim lekarze prowadzący praktykę prywatną. W zależności od wykonywanej specjalizacji minimalna suma  ubezpieczenia OC wynosi od 25000€ do nawet 100000€. Poza lekarzami podobny obowiązek spoczywa na niektórych prawnikach. Są to adwokaci, radcowie prawni oraz notariusze. W podobnej sytuacji są również doradcy podatkowi czy księgowi (zewnętrzne biura rachunkowe). Ubezpieczać muszą się ponadto pośrednicy nieruchomości oraz inżynierowie budownictwa i architekci. Pewną ciekawostką w tym zestawieniu mogą być, na pierwszy rzut oka, biura turystyczne. Poza określonymi w przepisach przedsiębiorcami, obowiązkowe ubezpieczenie muszą wykupić firmy posiadające pojazdy. Chodzi jednak nie tylko o firmy transportowe, ale o wszystkie posiadające np. samochody służbowe.

Zobacz także:

Prowadząc działalność gospodarczą musimy na co dzień podejmować różne decyzje. Każda z nich wiąże się z większym, lub mniejszym ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków. Aktywnie działającym przedsiębiorcom, jak mało komu grożą również zwykłe pomyłki, czy błędy. Wpływ na powodzenie naszych działań mogą też mieć zdarzenia niezależne od nas.

Ubezpieczenia dla firm
Ubezpieczenia dla firm

Pamiętajmy, że ryzykiem można jednak zarządzać. Specjalizują się w tym m.in. firmy ubezpieczeniowe. Jakie jest prawdopodobieństwo danego zdarzenia? Jak duży wpływ będzie ono miało na nasz biznes? No i jakie środki podjąć, aby go uniknąć lub zminimalizować jego skutki? Jednym ze sposobów na to jest właśnie ubezpieczenie. Daje ono możliwość przeniesienia ryzyka na kogoś innego, w tym wypadku ubezpieczalnię. Nie musimy zawsze ponosić konsekwencji nieprzewidzianych wypadków. Warto przeanalizować sytuację naszej firmy i zdecydować, jakie ryzyko chcemy wziąć na siebie, a jakim lepiej obciążyć podmiot zewnętrzny.

Jakie ubezpieczenia znajdziemy na rynku i od czego warto się ubezpieczyć? Podstawą jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Mogą i powinni z niego korzystać nie tylko przedsiębiorcy zobligowani do tego przepisami. Specjaliści z branży ubezpieczeniowej wskazują, że klienci coraz częściej występują o odszkodowania, a ich kwoty stale rosną. Warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami i skupić się na prowadzeniu biznesu.

Specjalnie dla lekarzy rynek oferuje ubezpieczenie NNW na wypadek zarażenia wirusem HIV lub WZW. Jest to szczególnie ważne dla specjalistów przeprowadzających inwazyjne zabiegi. Przydatna może okazać się dodatkowa ochrona prawna. W przypadku konfliktu z podwykonawcą lub klientem może zaistnieć potrzeba skorzystania z profesjonalnej porady prawnej, czy obrony przez adwokata. Lepiej mieć do dyspozycji kogoś sprawdzonego niż na własną rękę szukać odpowiedniego specjalisty. Szczególnie w tak stresujących okolicznościach.

Czasami poniesiona przez nas szkoda powoduje brak możliwości zarabiania. Awarii może ulec sprzęt, którym zarabiamy. Zdarza się również, że nagła choroba uniemożliwia dalszą aktywność, przynajmniej na pewien czas. Wtedy nieocenionym wsparciem może okazać się właśnie odpowiednia polisa. Istnieje bowiem możliwość ubezpieczenia się na wypadek utraty możliwości wykonywania zawodu.

Oczywistością wydają się ubezpieczenia majątkowe od włamań i kradzieży czy zdarzeń losowych. Pożary czy zalania nie zdarzają się tak często, ale ich skutki mogą być opłakane. Remont biura czy naprawa uszkodzonego lub wymiana zniszczonego wyposażenia będą kosztować krocie.

Wybór ubezpieczenia dla naszej firmy nie jest łatwy. Aby mądrze wybrać powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj prowadzonej działalności. Inne będzie ubezpieczenie dla lekarza, a inne dla adwokata. Przyjrzyjmy się również kondycji finansowej ubezpieczyciela. Warto potraktować go jak każdego innego kontrahenta. Sprawdźmy, czy jest wiarygodny i ma silną pozycję na rynku. Kolejną, nie mniej ważną rzeczą są zapisy w umowie. Jaki jest zakres ubezpieczenia? Jakie zastosowano wykluczenia? Istotne jest, na jaką kwotę opiewa ubezpieczenie i ile wydamy na składki. Być może warto rozważyć ubezpieczenie z udziałem własnym. Agent ubezpieczeniowy poza przedstawieniem nam oferty może pełnić również inną rolę doradcy ds. ryzyka. Wyposażony w odpowiednią wiedzę, pomoże poznać niebezpieczeństwa z jakimi boryka się nasza działalność. Później wesprze nas w znalezieniu odpowiednich sposobów zminimalizowania wystąpienia ryzyka.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/

Related Posts