Ważne decyzje przy projektowaniu stron internetowych

Ważne decyzje przy projektowaniu stron internetowych – przede wszystkim musimy wybrać platformę, na której chcemy zbudować swoją stronę. Wiele osób poleca WordPress. Następnie pomyślmy o nazwie domeny dla swojej witryny, aby inni mogli ją znaleźć. Powinna być chwytliwa i trafna. Na koniec skonfigurujemy swoją stronę internetową, wybierzmy motyw, dostosujemy wygląd, by wyglądała niesamowicie.

Właściwa platforma – projektowanie stron WWW

W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o właściwej platformie. Istnieje wiele różnych CMS (systemów zarządzania treścią), spośród których możemy wybrać. Wybór właściwej platformy powinien być dla nas priorytetem. Nie chcemy przecież działać na platformie, która nie będzie dostosowana do naszej strony. Stworzenie własnej i  w pełni funkcjonującej strony internetowej nie musi być trudne. Tak naprawdę to całkiem proste, nawet dla kompletnie początkującego, który nie ma dużego doświadczenia z komputerami. Jeśli możemy mieć problem, jeśli zdecydujemy się na niewłaściwą platformę.

Niektóre platformy wymagają od nas znajomości języka HTML/CSS lub innych języków programowania. Dlatego musimy się zastanowić na jakim poziomie projektowania stron internetowych jesteśmy w danym momencie. Jeśli dopiero zaczynamy, warto wybrać WordPress. Istnieją trzy główne systemy zarządzania treścią: WordPress, Drupal i Joomla!

Dlaczego warto wybrać WordPress?

Ważne decyzje przy projektowaniu stron internetowych
Ważne decyzje przy projektowaniu stron internetowych

Przede wszystkim jest łatwy w obsłudze i dla początkujących. Platforma WordPress jest bardzo łatwa w użyciu. Jest intuicyjna i jeśli wiemy, jak korzystać ze standardowych programów Microsoft, np. Worda czy Excela, nie powinniśmy mieć problemów. Najprawdopodobniej będziemy wiedzieć, jak publikować treści na swojej witrynie.

Kolejną ważną zaletą jest to, że można go dostosować za pomocą odpowiednich wtyczek. Bez względu na to, czy potrzebujemy małej strony, czy wielkiej witryny, WordPress sobie poradzi. Ponadto jest niezwykle wydajny i pasuje do większości typów witryny. Jest zaufaną platformą na całym świecie. Może obsługiwać prawie wszystkie strony. Coraz więcej osób zaczyna przeglądać strony internetowe na swoim telefonie lub tablecie, dlatego stwórzmy też mobilną wersję. WordPress posiada większość motywów, która jest przyjazna również dla urządzeń mobilnych. Jest bezpłatny. Wszystko, co musimy zrobić, to kupić domenę i hosting, a następnie zacząć działać.

WordPress jest dynamiczny i oferuje pomocną społeczność programistów, którzy z przyjemnością nam pomogą, jeśli utkniemy w którymś miejscu przy projektowaniu strony internetowej.

Domena i hosting

Jeśli możemy wydajmy trochę pieniędzy na zakup domeny i hostingu. Wtedy strona na pewno będzie szybciej działać. Jeśli poważnie myślimy o swojej stronie, zadbajmy o to. Naprawdę warto! Wybór domeny może być nie lada wyzwaniem. Jednocześnie może być najtrudniejszy w budowaniu własnej strony internetowej. Domena powinna wpadać w ucho, być wyjątkowa i łatwa do zapamiętania. Pomyślmy o 10 słowach kluczowych lub terminach, które najlepiej opisują naszą stronę internetową. Kiedy mamy ich już sporo, możemy śmiało składać, mieszać, dodawać przedrostki i przyrostki. W ten sposób możemy wpaść na świetny pomysł na swoją domenę.

Unikalna nazwa domeny jest kluczowa. Nie kupujmy domenę, przez którą nasza witryna będzie mylona z inną. Bądźmy wyjątkowi, w przeciwnym kupno domeny nie ma sensu. Nigdy nie kupujmy domeny, która jest po prostu wersją w liczbie mnogiej, łączoną lub niepoprawnie wersją już jakiejś innej istniejącej. Pamiętajmy też o właściwym rozszerzeniu.

O czym pamiętać przy wyborze domeny?

Domeny.pl i .com są uważane za najbardziej wartościowe. To ważne, jeśli chcemy zbudować markę. W ten sposób będziemy lepiej kierować reklamy do odbiorców na całym świecie. Ułatwi to zapamiętanie i znalezienie witryny. Mimo  że często użytkownicy znajdują naszą witryną za pomocą wpisania marki w wyszukiwarce Google, pamiętajmy o tym, by domena była łatwa w pisaniu. Jeśli jej wpisanie będzie wymagało sporego wysiłku, może zniechęcać. Domena powinna być też zgrabna i niezapomniana. Na pewno chcemy mieć niesamowitą witrynę, którą wszyscy zapamiętają i będą chcieli polecać. Ułatwmy im to zadanie, stwórzmy chwytliwą domenę. Krótka domena jest najlepszym wyborem. Łatwo ją wpisać i zapamiętać. Będzie też lepiej wyglądać na materiałach marketingowych.

Uważajmy jednak na naruszenie praw autorskich. Jest to rzadki błąd, mimo to, nie popełniajmy go. Stwórzmy świetną, unikalną domenę. Musimy być pewni, że nie naruszamy praw autorskich. Na koniec pamiętajmy, by domena była łatwa do wymówienia.

Konfiguracja strony

Zadbajmy teraz o właściwą konfigurację strony WordPress i profesjonalny wygląd. Strona musi być funkcjonalna. Oczywiście najpierw musimy zainstalować WordPress. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Zdecydujmy się na instalację jednym kliknięciem lub ręczną. Ten pierwszy sposób jest bardzo łatwy, więc wiele osób go wybiera.  Jedno kliknięcie wystarczy, by zainstalować WordPress. Większość hostingów będzie standardowo wyposażona w możliwość takiej instalacji. Będzie to tego służył pulpit nawigacyjny. W mgnieniu oka stworzymy swoją stronę internetową.  Ręczna instalacja jest dla osób, które wolą niestandardowe rozwiązania, wiedzą jakie komponenty chcą, a jakich nie.

Related Posts