Dlaczego popadamy w alkoholizm?

Dlaczego popadamy w alkoholizm? Jednym z głównych wczesnych znaków ostrzegawczych alkoholizmu jest używanie alkoholu w celu radzenia sobie ze stresującymi czynnikami życiowymi, takimi jak problemy finansowe, problemy w związku, codzienny stres, smutek lub inne negatywne emocje. Chociaż nie ma nic złego w piciu od czasu do czasu w celach towarzyskich, problemy pojawiają się, gdy zaczynasz używać alkoholu jako cudownego lekarstwa na stresujące wydarzenia lub emocje w twoim życiu.

Kiedy coraz bardziej polegasz na alkoholu, aby przetrwać, możesz znaleźć się coraz bardziej zaabsorbowany następnym drinkiem, myśląc: „Jeśli przeżyję ostatnie dwie godziny pracy, mogę po prostu iść prosto do baru”. ” i poczuj ulgę.” “. Możesz nawet zracjonalizować swoje rosnące nawyki związane z piciem alkoholu. Wtedy konieczne jest leczenie uzależnienia od alkoholu. Powstrzymywanie się od alkoholu może pomóc uzależnionym wrócić na właściwe tory. Terapia alkoholowa jest tylko tak skuteczna, jak zaangażowany jest uzależniony.

Wczesna faza alkoholizmu

We wczesnych dniach alkoholizmu twoi przyjaciele, koledzy, a nawet członkowie rodziny mogą nie być świadomi twojego coraz bardziej niebezpiecznego nawyku picia, a ty nadal możesz zaprzeczać, że alkohol stopniowo staje się siłą kontrolującą twoje życie. Na tym etapie stopniowo przyzwyczajasz się do picia większej ilości alkoholu, z niewielkim lub żadnym skutkiem. Nadal jesteś w stanie funkcjonować pomimo intensywnego picia i coraz bardziej koncentrujesz się na kolejnym drinku. Utrata pamięci spowodowana alkoholem jest również częstą częścią tego etapu i może skutkować utratą znacznej ilości czasu, na przykład godzin, a nawet całego dnia. Podczas tych zaciemnień możesz nie pamiętać, gdzie byłeś, co robiłeś i z kim byłeś, co może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje fizyczne i psychiczne. Centrum Rehabilitacji Alkoholików stwierdziło, że strata była związana z utratą przytomności spowodowaną nadmiernym piciem.

Kolejne stadium alkoholizmu

Kiedy inni ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że możesz mieć problem z alkoholem, ty też to robisz, chociaż nadal możesz temu zaprzeczać. Zaczynasz ukrywać swoje nawyki związane z piciem przed przyjaciółmi i rodziną, doprawiasz kawę lub napoje gazowane alkoholem, chowasz puste butelki w całym domu i kłamiesz na temat swojego miejsca pobytu, kiedy wychodzisz z domu. Na tym etapie rozwoju uzależnienia od alkoholu mogą również wystąpić poważne objawy odstawienne, ponieważ działanie alkoholu ustępuje, pozostawiając uczucie mdłości, drżenie, niepokój, pocenie się i niezdolność do spania. Na trzecim etapie całkowicie uzależniłeś się od alkoholu i być może widziałeś poważne fizyczne i emocjonalne konsekwencje alkoholu. Może się zdarzyć, że całkowicie uzależnisz się od alkoholu i ciągle będziesz pił, zastanawiając się, kiedy będzie następny drink lub jak się z tego wyleczyć.

Wpływ alkoholu na codzienne funkcjonowanie

Dlaczego popadamy w alkoholizm?
Dlaczego popadamy w alkoholizm?

Często czujesz, że potrzebujesz alkoholu, aby przetrwać dzień, i możesz obudzić się zmarznięty, co może złagodzić tylko duży napój alkoholowy. W tym momencie życie poza alkoholem wydaje się puste i tracisz zainteresowanie rzeczami, które kiedyś lubiłeś robić. Jeśli nie wypijesz drinka przed snem, poczujesz niepokój, depresję i nie będziesz mógł zasnąć. Twoi przyjaciele przestają się do ciebie odzywać, ponieważ wyrzuciłeś ich wszystkich z domu po tym, jak zakwestionowali twoje nawyki związane z piciem.

Często się izolujesz i spędzasz dużo czasu pijąc samotnie. W tym czasie alkohol również zaczyna negatywnie wpływać na organizm. Możesz częściej chorować (zwłaszcza częste infekcje dróg oddechowych), a lekarz mógł ostrzec Cię o uszkodzeniu wątroby lub trzustki. Prawdopodobnie jesteś również niedożywiony, ponieważ chroniczne, intensywne picie może hamować zdolność organizmu do prawidłowego trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych. Kiedy twoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne pogarsza się, zdajesz sobie sprawę, że coś jest nie tak, ale czujesz, że jest już za późno na szukanie pomocy. Alkohol zawładnął Twoim życiem tak całkowicie, że nie masz pewności, czy uda Ci się z niego wyzdrowieć.

Ostatnie stadium alkoholizmu

Jeśli ktoś doszedł do kresu alkoholizmu, oznacza to, że alkohol całkowicie zawładnął jego życiem. W tym momencie, jeśli spróbuje samodzielnie przestać pić, może doświadczyć poważnych lub zagrażających życiu objawów odstawienia alkoholu, które mogą obejmować halucynacje. Delirium jest jednym z najpoważniejszych skutków odstawienia alkoholu i może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone przez profesjonalnego lekarza. Końcowe stadia alkoholizmu są bardzo nieprzyjemne, a ludzie często tracą nadzieję po latach cierpień.

Jednak nigdy nie jest za późno, aby wyleczyć się z alkoholizmu, a wytrzeźwieć można nawet po latach intensywnego picia. Osoby, które dużo piją i doświadczają tych zaawansowanych objawów alkoholizmu, potrzebują profesjonalnej pomocy w przezwyciężeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest często program detoksykacji medycznej. Terapia alkoholowa zamknięta w ośrodku dla osób uzależnionych od alkoholu może być ostatecznością.

Related Posts