Jak się pozbyć uzależnienia?

Jak się pozbyć uzależnienia? Uzależnienie jest zachowaniem kompulsywnym, które bardzo trudno jest kontrolować. Jest to coś, o czym nieustannie myślimy i na czym mamy obsesję, co zakłóca nasze relacje społeczne i grozi przejęciem kontroli nad naszym życiem. Jest to zachowanie, od którego stajemy się w pewien sposób uzależnieni, które pomaga nam zmienić nasz stan emocjonalny i zaspokoić nasze wewnętrzne pragnienia i popędy. Jest to zachowanie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli.

Jednak ta kontrola jest iluzją, która w rzeczywistości zagraża naszemu dobrostanowi emocjonalnemu. Kiedy poddajemy się naszym uzależnieniom, całkowicie przysłaniają one inne priorytety, obowiązki i odpowiedzialność, jaką mamy wobec siebie, naszych rodzin, kolegów i przyjaciół. Uzależnienia te przejmują kontrolę nad naszym życiem i przeszkadzają nam w pracy, zdrowiu i życiu towarzyskim. Terapie odwykowe to druga szansa dla uzależnionego, aby wyjść z nałogu.

Jak zazwyczaj dochodzi do uzależnień?

Uzależnienia objawiają się w naszym życiu na różne sposoby. Na przykład, ludzie poddają się uzależnieniu od alkoholu, jedzenia, telewizji, gier wideo, hazardu, seksu, pornografii, pracy, zakupów, mediów społecznościowych, zbieractwa. Wszystkie te uzależnienia wynikają z pewnych okoliczności życiowych, które wyzwalają zachowania kompulsywne. Na przykład, uzależnienie może powstać w wyniku nieoczekiwanej presji społecznej, emocjonalnej lub środowiskowej. Nagłe zmiany w naszym otoczeniu, relacjach rodzinnych lub miejscu pracy mogą zagrażać naszemu komfortowi, bezpieczeństwu i sposobowi życia. Kiedy jesteśmy zagrożeni, poddajemy się bolesnym emocjom, które uniemożliwiają nam poradzenie sobie z sytuacją w najlepszy możliwy sposób. Malejąca wiara w siebie, niska samoocena i silne pragnienie pozbycia się lęku i stresu popychają nas do kompulsywnych nawyków i zachowań, które wykorzystujemy jako mechanizm radzenia sobie z życiową niepewnością. Zachowania te dają nam poczucie kontroli, a jednocześnie odwracają naszą uwagę od problemów. Czasami jednak uzależnienia wynikają z chęci poczucia się ważnym lub dopasowania się do otoczenia. Chcemy zjednywać sobie ludzi i być akceptowani jako część społeczności lub grupy, więc oddajemy się zachowaniom, które naszym zdaniem pomogą nam zdobyć aprobatę innych.

Praca nad sobą

Jak się pozbyć uzależnienia?
Jak się pozbyć uzależnienia?

Przezwyciężenie uzależnienia nigdy nie jest łatwym i prostym procesem. Wymaga świadomej pracy, wysiłku i czasu. Istnieje jednak kilka kroków, które mogą pomóc w pokonaniu każdego uzależnienia. Praca nad tymi sześcioma krokami nie zastąpi jednak wartości, jaką zyskasz, szukając profesjonalnej pomocy. Dlatego, w razie wątpliwości, zawsze szukaj pomocy doradcy lub terapeuty z ośrodków odwykowych. Pierwszym krokiem do pokonania uzależnienia jest przyznanie się przed samym sobą, że zmagasz się z uzależnieniem.  Świadomość i uznanie swojego uzależnienia jest koniecznym krokiem, który przyspieszy proces zmiany i transformacji. Jednak, aby rozpocząć proces zmian, musisz najpierw zapragnąć, aby było inaczej. Innymi słowy, musisz być gotowy i chętny do wprowadzenia zmian, aby pokonać swoje uzależnienie. Jeśli nie znajdziesz wystarczająco dużo przekonujących powodów, aby zacząć wprowadzać zmiany już dziś, po prostu nie będziesz miał wystarczającej motywacji, aby kontynuować swoje działania.  Twoim kolejnym krokiem do pokonania uzależnienia jest wzięcie odpowiedzialności. Ośrodek stacjonarny leczenia uzależnień to bezpieczna przystań dla uzależnionego, gdzie znajdzie on pomoc i zrozumienie. Odwyk stacjonarny umożliwia szybsze wyjście z nałogu.

Zmień swoje zachowanie

Po przejściu przez proces samooceny, jesteś teraz gotowy do wygenerowania nowego, wzmacniającego zachowania, które zastąpi Twoje uzależnienie. I to, oczywiście, jest niezwykle ważne. Twoje uzależnienie jest niczym więcej niż nawykiem, który wyrobiłeś sobie z biegiem czasu. Nawyki, oczywiście, są głęboko zakorzenione w naszej psychice, co sprawia, że bardzo trudno je zmienić. Aby wyeliminować nawyk, musisz zastąpić go czymś innym, co zaspokoi te same potrzeby, których pragnąłeś, oddając się nałogowi.  Natychmiast przestań szukać wymówek, przestań obwiniać innych ludzi lub okoliczności i przestań usprawiedliwiać swoje działania. Po prostu przestań tłumaczyć, dlaczego warto trzymać się swojego uzależnienia. Zamiast tego uznaj osobistą odpowiedzialność za wybory i działania, które doprowadziły cię do tego momentu. Nie możesz zmienić tego, co wydarzyło się w przeszłości, ale możesz zmienić to, co zdecydujesz się zrobić w tej chwili. Jest to więc doskonała okazja, aby zacząć od nowa i obrać nową ścieżkę. Poświęć też chwilę, aby wybaczyć sobie, że poddałeś się temu nałogowi. Jesteś człowiekiem i popełniasz błędy. Wybacz sobie i podejmij postanowienie, aby iść naprzód w lepszy i bardziej optymalny sposób. Na koniec zastanów się, jak twoje uzależnienie wpłynęło na innych ludzi w twoim życiu. Skontaktuj się z tymi osobami i wyjaśnij im, że wkroczyłeś na zupełnie nową ścieżkę. Jeśli to konieczne, poproś ich o wsparcie i przebaczenie. Będziesz potrzebował wszelkiego wsparcia, jakie możesz uzyskać, aby z powodzeniem podążać tą ścieżką. Centrum psychoterapii umożliwia wytrwanie na drodze trzeźwości, gdyż terapia leczenia uzależnień trwa całe życie.

Related Posts