Jakie zabawki nie nudzą się dzieciom

Jakie zabawki nie nudzą się dzieciom – jednym z największych wyzwań, z jakimi przychodzi się zmierzyć rodzicom, jest pokonanie nudy, dręczącej ich dzieci. Często jest to niezwykle trudne, gdyż osoby wychowujące dzieci i utrzymujące rodzinę oraz dom, mogły już zapomnieć, jak to jest się nudzić. Dziś postaramy się przeanalizować jakie produkty dla dzieci nie nudzą się szybko oraz co zrobić, by nasze dzieci zajmowały się spokojną zabawą.

Mądrość ludowa mówi, że dzieci szybko się nudzą i pozostawiają rozrzucone zabawki, przeskakując z jednej czynności na drugą. Badania psychologiczne sugerują, że w wielu przypadkach nie jest to prawdziwe znudzenie zabawką, a forma zaproszenia wobec ludzi dookoła, by dołączyli do zabawy, wzbogacając ją. Na towarzystwo rodziców nie ma żadnej, nawet najlepszej zabawki, więc jest to jeden z tych problemów, których nie da się wykupić.

Mimo to jest mnogość sytuacji, w których dzieci najzwyczajniej w świecie nie wiedzą co robić, a ich poprzednie zajęcie wydaje im się absolutnie nieinteresujące. Znaczna większość takich sytuacji jest spowodowana złym doborem produktów dla dzieci przez ich rodziców. Dziecko nie jest niczemu winne, że zabawka przestała je interesować, przyjrzyjmy się zatem zabawce.

Jakie zabawki nie nudzą się dzieciom
Jakie zabawki nie nudzą się dzieciom

W pierwszej kolejności najlepiej jest wiedzieć czego nie robić, by móc robić to, co przynajmniej nie jest szkodliwe. Produkty dla dzieci jednorazowe oraz mechaniczne lub elektroniczne sztuczki, mające na celu zrobić jedną, ciekawą rzecz to najgorszy możliwy wybór. Jest bardzo proste wyjaśnienie, które pokazuje, dlaczego rodzice uznają, że robiący salto piesek wydaje się w sklepie świetnym towarzyszem, a w domu po godzinie idzie w kąt. Otóż rodzice mają kontakt z zabawkami zazwyczaj dwa razy w swoim wychowawczym życiu: kupując je przy kasie i sprzątając z podłogi po zabawach ich dzieci. Gdybyśmy musieli się bawić każdą kupowaną przez nas zabawką przez godzinę, to szybko oddzielilibyśmy te, które są wartościowe i te, które zanudzać zaczynają po pięciu minutach. Niestety na takie eksperymenty nie mamy czasu.

Więc jakie produkty dla dzieci się nie nudzą? Te, w których zabawka jest jedynie dodatkiem do zabawy. Trzeba sprawić, by dziecko było głównym kreatorem własnej rozrywki. Najoczywistszym przykładem są tu rzecz jasna klocki, lalki i samochodziki. Nie jest to zbyt odkrywcze, ale przyjrzyjmy się, dlaczego one się nie nudzą? Dlatego, że to dziecko się bawi, a nie skupia na samych zabawkach. Z klocków można zbudować wielki fort, wieżę czarodzieja, wymarzony dom, słonia z dwiema trąbami albo węża z ogrodem na głowie. Wyobraźnia dziecka jest podstawowym i niewyczerpalnym motorem napędowym dobrej zabawy. Lalki i samochodziki nie istnieją w próżni, są bohaterami wyimaginowanego świata dziecka. Mają swoje domy, rodziny, prace, zadania, uciekają przed innymi zabawkami, gonią inne zabawki, robią tysiące kreatywnych rzeczy, a nie jedynie są.

Produkty dla dzieci, które wymagają od nich kreatywności to wyzwanie dostosowane pod ich możliwości. Nie powinniśmy obawiać się skomplikowania zestawów części, małych elektroników, chemików czy informatyków. Należy pozwolić dzieciom na podjęcie wyzwania, by mogło się rozwijać i walczyć z nudą. To podstawowa zasada, którą kierowanie się zawsze pozwoli na właściwy wybór.

Istnieją nawet specjalne aplikacje do programowania dla dzieci. Przykładowo darmowy Scratch oraz Logomocja, to programy, które nauczą mniejsze i większe dzieci podstaw logicznego myślenia i matematyki, jednocześnie zapewniając mnóstwo zabawy. Dzieci od dziesięcioleci uczą się liczyć na kasztanach czy jarzębinie, litery alfabetu poznają przez przedmioty, zaczynające swoje nazwy na te same litery. Programowanie drogi dla żółwika lub wprawianie w ruch rudego kota, to metody, którymi te produkty dla dzieci absorbują i uczą. Jest to po prostu nowoczesne rozwiązanie starego problemu.

Nie możemy też zignorować produktów dla dzieci z zakresu gier elektronicznych. Jest to gigantyczna branża, która dostosowuje się do potrzeb każdego konsumenta, zarówno tego starszego i doświadczonego, jak i młodego, dopiero poznającego świat. Nie ma absolutnie niczego złego w wybraniu jakiejś gry komputerowej, czy konsolowej dla dziecka, z myślą o tym, że pozwoli ona się dziecku zabawić, a oprócz tego, poszerzyć jego wiedzę. Do takich gier należeć będą głównie przygodowe gry, bazujące na wymienionych wcześniej mechanizmach. Postawienie przed dzieckiem bohatera, powiedzenie mu coś o nim, o jego misji, co robi, po co i jak, a następnie pozwolenie dziecku na to, by brało aktywny udział w jego historii.

Dobrze pamiętać o tym, że niektóre produkty dla dzieci zostały stworzone z myślą o zysku twórcy, a nie realnych korzyściach dziecka. Należy zatem dobierać zabawki pod nasze pociechy tak, by te mogły z nich korzystać, jak najdłużej, a nie tylko przez chwilę, by zaraz musieć kupić nowszą, bardziej kolorową i krzykliwą. Dopiero wtedy, gdy zrozumiemy, że nasze dziecko także ma swój własny rozum, wyobraźnie i preferencje, będziemy w stanie dobrać taką zabawkę, która doda coś wartościowego do tego zestawu i zostanie na dłużej.

Polecamy:

Related Posts