O co walczą frankowicze?

O co walczą frankowiczePomimo tego, że kredyty frankowe cieszyły się popularnością stosunkowo dawno, to ich temat nadal jest żywy. W sposób szczególny zainteresowani się nimi po wyroku TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Pozytywne dla kredytobiorców rozpatrzenie sprawy sprawiło, że istnieje realna szansa tego, że problemy frankowiczów się zakończą. Kim są frankowicze? O co tak właściwie muszą walczyć?

Jaką realną pomoc mogą uzyskać? Z jakimi problemami się zmagają i jak rozwiązać ich problemy? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Kim są frankowicze?

O co walczą frankowicze?
O co walczą frankowicze?

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, jak również na początku XX wieku kredyt we frankach szwajcarskich cieszył się ogromną popularnością, czego konsekwencją był wybór właśnie takiego sposobu finansowania. W praktyce nie dotyczył on jednak wypłaty środków w danej walucie, jednak odwołanie się do niego było elementem umowy. Osoby, które skorzystały z takiego rozwiązania w przeszłości nazywane są frankowiczami. Po pewnym czasie okazało się, korzyści z zawarcia umów frankowych są jedynie pozorne. Umowy kredytowe zostały skonstruowane w taki sposób, że uruchamiały się mechanizmy, które były nieznane dla kredytobiorców, czego konsekwencją okazało się nadwyrężenie sytuacji finansowej. Do zawarcia takich umów przekonywali pracownicy i pośrednicy kredytowi – oferowali oni wyższe raty, posiadając tą samą zdolność kredytową, a także inne zasady związane z obliczaniem zdolności kredytowej. Prognozowano wówczas, że raty będą niższe niż w złotówkach. Niestety klienci nie byli informowani o potencjalnych zagrożeniach, które związane były bezpośrednio ze wzrostem wartości franka. Warto podkreślić, że problemem frankowiczów okazał się wzrost wartości obcej waluty. W praktyce oznaczało to bowiem, że rata uległa drastycznemu zwiększeniu, co skutkowało też zwiększeniem się wysokości zadłużenia, które wynikało z umowy. Okazało się, że umowy frankowe w żaden sposób nie chroniły frankowiczów przed ewentualnym wzrostem wartości franka. 

O co tak właściwie muszą walczyć frankowicze?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak wiele mówi się o frankowiczach i o co tak właściwie walczą na dzień dzisiejszy. Jak można wywnioskować, nie zawsze aspekty prezentujące się ciekawie na papierze wyglądają też tak w rzeczywistości. Jeśli chodzi o kwestię kredytów we frankach szwajcarskich, to ich spłacanie w krótkim czasie okazało się być nieopłacalne i problematyczne. Niestety powszechną praktyką było również manipulowanie kursem franka przez banki. Odwoływano się jedynie do ustalonych kursów, zachowując w ten sposób prawo do zmiany warunków umowy. Z praktycznego punktu widzenia frankowicze nie mogli być pewni tego, że spłacenie kredytu będzie możliwe i kiedy do tego dojście. Jak można zatem zauważyć, sytuacja tej grupy jest naprawdę nie godna pozazdroszczenia. Nic zatem dziwnego, że zdecydowali się oni podjąć walkę o przywrócenie równowagi. 

Szczególnie warte uwagi:

Jaką realną pomoc mogą uzyskać frankowicze?

Nie trzeba być specjalistą z zakresu bankowości, aby dojść do wniosku, że wiele kredytów nie zostało spłaconych po dzień dzisiejszy. Niestety raty kredytowe wciąż wzrastają, natomiast kurs franka podlega regularnym zmianom. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zdawać sobie sprawę, iż na dzień dzisiejszy frankowicze mogą liczyć na naprawdę profesjonalna pomoc w zakresie prawa. Nie musimy się zatem zastanawiać, czy prawo jest po naszej stronie, a także czy batalia z sądem będzie skuteczna i zakończy się powodzeniem. Każdego roku kończy się naprawdę sporo spraw z bankami- w wielu przypadkach są one wygrywane przez frankowiczów. Zobowiązania kredytowe, które naliczane są przez banki zostają zmniejszane lub całkowicie anulowane. Jeśli chodzi o nadpłacone raty – są zwracane. Konsekwencją tego jest to, iż frankowicze nie muszą przejmować się swoją przyszłością, a także martwić się o rodzinę, która w wielu przypadkach jest priorytetem. 

Z jakimi problemami zmagają się frankowicze?

Wiele osób nadal może się zastanawiać, jaki problem mają zatem frankowicze. Otóż jednym z tych jest to, iż podpisywane umowy posiadały niedozwolone i niezrozumiałe zapisy w umowach. Konstruowano je bowiem w nieuczciwy sposób. Wykorzystywano klauzule, które kształtują obowiązki i prawa kredytobiorców w sposób, który jest niezgodny z dobrymi obyczajami, co również narusza interesy osobiste. To jednak nie jedyny problem. Dochodzi bowiem kwestia przeliczania franków za złotówki po niekorzystnym kursie. Wysokość zadłużenia jest zależna od kursu waluty, a także od sposobu przewalutowania. Banki same ustalają wysokość kursu – nie jest stosowany kurs, który ustalił NBP. Zmienia się ona zatem bardzo często, przez co wysokość zobowiązania nie jest stabilna. Problemem jest również mniej oczywiste, jednak kontrowersyjne naliczanie odsetek umowy. Jak można zatem wywnioskować, nie jest niczym zaskakujący, że frankowicze uciekają się do ostatecznych rozwiązań. 

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Related Posts