Ozonowanie – co tak właściwie niszczy i na czym polega?

Ozonowanie – co tak właściwie niszczy i na czym polega? Ozonowanie magazynów, podobnie, jak ozonowanie czegokolwiek gdziekolwiek indziej, stało się ostatnimi czasy niesamowicie popularne. Wynika to przede wszystkim z pandemii koronawirusa, w obliczu której okazuje się ono niesamowicie skuteczną bronią. Tak naprawdę jednak samo w sobie istnieje już od bardzo długiego czasu, a wszyscy korzystający z niego ludzie chwalą je za niesamowicie korzystny wpływ na ich zdrowie.

To jednak jest efekt ostateczny sięgnięcia po nie. Jak ozonowanie mieszkania osiąga tenże skutek? Co tak właściwie niszczy, że poddane mu otoczenie jest przyjaźniejsze organizmowi ludzkiemu? Na tym skupimy się w dzisiejszym tekście.

Czym tak właściwie jest i na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie - co tak właściwie niszczy i na czym polega?
Ozonowanie – co tak właściwie niszczy i na czym polega?

Ozonowanie mieszkania jest procesem, który polega na wykorzystaniu ozonu (oznaczanego pierwiastkiem O3) do oczyszczenia jego wnętrza. Sprawdza się ono w przypadku mieszkań prywatnych, ale i wszelkiego rodzaju innych powierzchni, również otwartych. Ozon jest substancją, która wchodzi w silne reakcje z wszelkiego rodzaju związkami organicznymi szkodliwymi dla człowieka, neutralizując lub kompletnie niszcząc je. Jest przy tym substancją silnie toksyczną, nie sprawdzającą się więc w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. Na szczęście jednak ulatnia się stosunkowo szybko i choć wyjątkowo niewskazane jest narażanie się na bezpośredni kontakt z nim, ozonowane pomieszczenie można ponownie eksploatować w zaledwie kilka godzin po zakończeniu całego procesu.

Ozonowanie urzędów, ale i innych pomieszczeń, a nawet całych budynków w dowolnym innym polskim mieście, sprowadza się do użycia specjalnego generatora ozonu. Zanim tak właściwie to się zrobi, pomieszczenie trzeba we właściwie zabezpieczyć – tak, aby cały proces w żaden sposób nie uszkodził jakichkolwiek przedmiotów znajdujących się w jego wnętrzu.

Co dokładnie niszczy ozonowanie?

Nie bez powodu ozonowanie jest obecnie usługą cieszącą się tak olbrzymią i stale wzrastającą popularnością. Większość osób kojarzy je z rolą pomocniczą w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Tak jest rzeczywiście, jednak ozonowanie nie niszczy wyłącznie jego. Jego działanie jest znacznie szersze i pozwala radzić sobie z:

  • pleśnią, która jest bardzo częstym zjawiskiem w pomieszczeniach o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach – zazwyczaj w miejscach występowania mostków termicznych, gdzie występuje zjawisko skraplania się wilgoci;
  • grzybami oraz ich zarodnikami, których główną przyczyną jest słaba wentylacja pomieszczeń oraz – podobnie, jak w przypadku pleśni – nadmierna wilgoć w pomieszczeniach; nie pojawiają się one wyłącznie w łazienkach, ale i w każdym innym pomieszczeniu;
  • roztoczami i innymi alergenami – ozonowanie neutralizuje ich działanie i czyni pomieszczenia przyjaznymi dla alergików i osoby szczególnie wrażliwe na kurz i pył;
  • bakteriami i wirusami – działanie ozonowania jest najbardziej widoczne w zwalczaniu bakterii i wirusów – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których ma się do czynienia z pandemią koronawirusa (a wirusów jest więcej!); kompletnie je niszczy, pozostawiając środowisko neutralnym dla zdrowia, a zatem bezpiecznym dla życia (w dalszej perspektywie).

Można więc śmiało uogólnić to, co niszczy ozonowanie mieszkania, które sobie szczególnie upodobała, do tego, że radzi sobie ono ze wszystkim tym, co ma lub może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a co jest niepożądane nie tylko w miejscu jego zamieszkania, ale i w każdym innym, w którym po prostu przebywa. Warto jednak mieć na uwadze, że sam w sobie ozon jest dla człowieka toksyczny. Choć więc ulatnia się stosunkowo szybko, zawsze należy unikać bezpośredniego kontaktu z nim, dając mu co najmniej dwie godziny na zniknięcie z poddanego ozonowaniu pomieszczenia, zanim ponownie zacznie się je eksploatować.

Ozonowanie przedszkoli pozbywa się z nich (i ze wszystkich poddanych jego działaniu obiektów) wszystkich wspomnianych związków organicznych, jednak nie zawsze radzi sobie z przyczyną ich powstawania. Właśnie dlatego zaleca się – mimo wszystko – wykrycie ich przyczyny i poradzenie sobie z nimi. Największą skuteczność w ozonowaniu osiąga się przy regularnym sięganiu po nie. Pozwala to zachować czystość i zdrowotność powietrza przez dłuższy okres czasu, a zarazem cieszyć się znacznie większym komfortem przebywania w pomieszczeniu, w którym spędza się najwięcej czasu.

Podsumowanie

Nie bez powodu ozonowanie przedszkoli, szkół i innych budynków publicznych uznaje obecnie za podstawę i coś, co towarzyszy jej życiu codziennemu. Owe ozonowanie przynosi masę pozytywnych efektów, niszcząc wszystko to, co może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka – wirusy, pleśnie, grzyby, bakterie i wiele innych. Właśnie dlatego tak kluczowe wydaje się być jego regularne przeprowadzanie. Nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale też w lokalach czysto prywatnych i biurach. Słowem: wszędzie tam, gdzie po prostu spędza się najwięcej czasu.